Mänskliga rättigheter i samband med fotbolls-VM i Qatar

Skriftlig fråga 2012/13:278 av Linde, Hans (V)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2013-01-24
Inlämnad
2013-01-24
Besvarad
2013-01-30
Svar anmält
2013-01-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 januari

Fråga

2012/13:278 Mänskliga rättigheter i samband med fotbolls-VM i Qatar

av Hans Linde (V)

till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Fotbolls-VM 2022 kommer att arrangeras i Qatar. Utrikesdepartementet skriver i sin rapport om läget för de mänskliga rättigheterna i Qatar 2011 att ”brister förekommer i respekten för de mänskliga rättigheterna, främst med avseende på kvinnans situation, arbetsrättsliga frågor och yttrandefrihet”.

80 procent av Qatars befolkning är gästarbetare. Detta är en grupp som är särskilt utsatt för brott mot de mänskliga rättigheterna. Landets 1,2 miljoner gästarbetare saknar grundläggande rättigheter såsom att få organisera sig fackligt och teckna kollektivavtal. Många arbetar under usla villkor och med låga löner. Enligt Amnesty International utsätts gästarbetare för ”exploatering, övergrepp och otillräckligt skydd i lagstiftningen”. Övergreppen får stora konsekvenser för de drabbade. Enligt Nepals ambassad i Doha dog 162 nepalesiska gästarbetare i Qatar under 2011. Många av dem dog som en direkt följd av arbetsplatsskador eller genom självmord.

Qatar ska nu satsa över 100 miljarder dollar på att bygga fotbollsarenor och andra satsningar knutna till fotbolls-VM. Dessa arenor kommer i stort sett uteslutande att byggas av gästarbetare vars grundläggande mänskliga rättigheter kränks. Det är avgörande att omvärlden kräver att Qatar i arbetet före och under fotbolls-VM respekterar de mänskliga rättigheterna och att de gästarbetare som bygger arenorna får möjlighet att organisera sig fackligt.

Jag vill därför fråga idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth:

Hur avser idrottsministern att verka för att Qatar ska respektera de mänskliga rättigheterna för de gästarbetare som kommer att bygga fotbollsarenorna inför fotbolls-VM 2022?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:278 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 30 januari

Svar på frågorna

2012/13:278 Mänskliga rättigheter i samband med fotbolls-VM i Qatar

2012/13:285 Fotbolls-VM 2022

Utrikesminister Carl Bildt

Hans Linde har frågat kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth vilka initiativ hon avser att ta för att verka för att Qatar ska respektera de mänskliga rättigheterna för de gästarbetare som kommer att bygga fotbollsarenorna inför fotbolls-VM 2022. Anders Karlsson har ställt en fråga till kultur- och idrottsministern om hon avser att påverka Qatar mot demokrati och mänskliga rättigheter inför handbolls-VM och fotbolls-VM. Frågorna har överlämnats till mig och jag väljer att besvara dem i ett sammanhang.

Respekten för gästarbetares rättigheter i Qatar är bristfällig. Sponsorsystemet i Qatar, det så kallade kafala-systemet, som reglerar gästarbetares arbetsvillkor, ger arbetsgivaren betydande inflytande. Många hamnar i en utsatt position. Inför fotbolls-VM 2022 kan Qatar komma att rekrytera upp till en miljon extra gästarbetare för att bygga nödvändig infrastruktur och evenemanget kan därför anses utgöra ett viktigt tillfälle att verkligen uppmärksamma situationen för gästarbetare i landet och andra MR-frågor.

I våra bilaterala relationer med Qatar tar vi återkommande upp frågan om de mänskliga rättigheterna, inklusive gästarbetares rättigheter. Vi kommer även att verka inom FN och andra multilaterala kanaler för att uppmärksamma denna fråga, inte minst genom ILO. Även genom EU arbetar vi med frågor rörande gästarbetares rättigheter.

På marknader där det finns utmaningar att leva upp till internationellt accepterade normer, till exempel gällande respekten för mänskliga rättigheter, är det särskilt viktigt att företagen agerar enligt principer för hållbart företagande (Corporate Social Responsibility, CSR). Regeringen uppmuntrar svenska företag att i sitt arbete med hållbart företagande utgå ifrån OECD:s riktlinjer för multinationella företag, och att ställa sig bakom de tio principerna om respekt för de mänskliga rättigheterna, arbetsvillkor, miljöansvar och antikorruption i FN:s Global Compact och FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter. Samtidigt är vi tydliga med att arbetet med hållbart företagande är och ska vara företagsägt och företagsdrivet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.