Mäklares ansvar och köpares skydd vid fastighetsaffärer

Skriftlig fråga 2025/26:773 av Denis Begic (S)

Frågan är inlämnad

Händelser

Inlämnad
2026-04-29
Överlämnad
2026-04-30
Anmäld
2026-05-05
Svarsdatum
2026-05-06
Sista svarsdatum
2026-05-06

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Riksrevisionen konstaterar i sin rapport om statens tillsyn på fastighetsmäklarområdet att det finns brister som påverkar konsumentskyddet vid bostadsaffärer. Myndigheten pekar särskilt på att tillsynen riskerar att inte riktas mot de mest allvarliga problemen, att prioriteringen inte är tillräckligt systematisk och att tillsynen i för liten utsträckning fångar upp risker som kan få stora konsekvenser för enskilda hushåll. 

Vidare framhålls att den riskbaserade tillsynen behöver utvecklas, att uppföljningen av tillsynens resultat är otillräcklig samt att tillsynen över den alternativa tvistlösningen på området är begränsad.

Denna kritik ligger i linje med vad som tidigare lyfts i olika sammanhang om brister i konsumentskyddet och i hur tillsynen fungerar i praktiken.

Trots detta pågår ingen översyn av regelverket, enligt statsrådets tidigare svar.

Mot denna bakgrund vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:

 

Avser ministern och regeringen att vidta konkreta åtgärder med anledning av Riksrevisionens samlade kritik, och i så fall vilka och inom vilken tidsram?

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.