lördagsöppet på Systembolaget

Skriftlig fråga 2000/01:412 av Werme, Staffan (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-12-08
Besvarad
2000-12-20
Anmäld
2001-01-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 december

Fråga 2000/01:412

av Staffan Werme (fp) till socialminister Lars Engqvist om lördagsöppet på Systembolaget

Systembolagets vd, Anitra Steen, sade i en utfrågning i SVT den 7 december 2000 att Systembolaget avsåg att fortsätta med den försöksverksamhet för lördagsöppet som riksdagen tidigare beslutat om. Enligt Steen skulle försöksverksamheten pågå intill dess regeringen lagt sin proposition i ärendet. Riksdagens beslut kan tolkas som om försöket ska avslutas och utvärderas efter försöksåret.

Skälet till att Systembolaget själv fattat beslut om att förlänga försöksverksamheten var enligt Steen dels att personalen behövde planera arbetet, dels att kunderna enligt hennes uppfattning önskade att man fortsatte.

Enligt i programmet närvarande forskare har alkoholkonsumtionen ökat där Systembolaget även har lördagsöppet. Detta innebär, enligt samma forskare, stora risker för ökade alkoholrelaterade skador, exempelvis kvinnomisshandel, andra misshandelsfall, rattfylleriskador osv., men att detta ännu inte vetenskapligt hunnit utredas.

Min fråga till socialministern blir således:

På vilket sätt kommer socialministern att agera för att ett fortsatt lördagsöppethållande på Systembolaget inte kommer till stånd innan en vetenskapligt grundad undersökning genomförts?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:412 besvarad av socialminister Lars Engqvist

den 20 december

Svar på fråga 2000/01:412 om lördagsöppet på Systembolaget

Socialminister Lars Engqvist

Staffan Werme har frågat mig om på vilket sätt jag kommer att agera för att ett fortsatt lördagsöppethållande på Systembolaget inte kommer till stånd innan en vetenskapligt grundad undersökning genomförts.

I prop. 1998/99:134 Vissa alkoholfrågor, m.m. föreslås att Systembolaget på försök får ha öppet på lördagar längst till kl. 15.00 i vissa områden i landet. Försöket med lördagsöppet kommer att vetenskapligt följas löpande och utvärderas efter ett år. Resultatet av utvärderingen kommer därefter att redovisas för riksdagen som underlag för ett slutligt ställningstagande i frågan om lördagsöppet. Riksdagen har godkänt de i propositionen föreslagna riktlinjerna för försöksverksamheten.

Forskarna som följer försöksverksamheten beräknas under februari månad 2001 presentera en utvärderingsrapport. Om forskarnas rapport visar att lördagsöppet inte haft några större effekter på skadeindikatorer (misshandel, rattfylleri, etc.) kommer en proposition att föreläggas riksdagen under mars månad 2001. Under tiden fortsätter försöket. Om forskarnas rapport visar på negativa skadeeffekter på grund av lördagsöppet bör försöket avbrytas snarast möjligt.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.