Lönesummeregeln i 3:12

Skriftlig fråga 2012/13:229 av Karlsson, Anders (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2012-12-20
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Anmäld
2013-01-14
Besvarad
2013-01-15
Svar anmält
2013-01-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 december

Fråga

2012/13:229 Lönesummeregeln i 3:12

av Anders Karlsson (S)

till finansminister Anders Borg (M)

Professor Nils-Olof Lodin skrev i januari 2012 att på nyårsafton kunde många av delägarna i de stora revisionsbyråerna glädja sig över att de under 2010 utöver sina sjusiffriga löner också fått lågbeskattad utdelning på mångmiljonbelopp från sina företag tack vare lönesummeregeln i fåmansföretagarbeskattningen, de så kallade 3:12-reglerna.

Lodin ville ändra på detta och menade att det bara behövdes ett enkelt tillägg i lagstiftningen, som jag refererar här: ”I själva verket påminner delägarkonstruktionen i mycket om så kallade preferensaktier, som fortfarande kan utges enligt den nya aktiebolagslagen även om själva begreppet försvunnit. En sådan aktie har liksom de ’nakna’ aktier som förekommer i många konsultföretag, företräde till viss utdelning men ofta ingen del i värdetillväxten i bolaget. Den lönesummeregel, som vi utredare föreslog och som sedan infördes, ger rätt för företagaren att få kapitalinkomstbeskattning för utdelning motsvarande 25 till 50 procent av företagets lönesumma.

Problemet kan lösas ”genom ett lagstiftningstillägg innebärande att innehavare av aktier i ’flerfåmansföretag’, som utgör en särskild grupp i lagen dit stora konsultföretag hör, inte skall ha rätt att tillämpa lönesummeregeln, om aktierna inte ger ett fullödigt ägarskap utan annan begränsning än hembudsskyldighet till verkligt värde. Härigenom skulle beskattningen av delägare i de större konsultföretag som i dag använder sig av preferensaktieliknande konstruktioner bli både skälig och rättvis.”

Nu står delägarna inför nya, stora och oskäliga vinster eftersom statsrådet inget gjort åt problemet.

Avser statsrådet att nästa år göra en lagändring i den riktning som anvisats?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:229 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 15 januari

Svar på fråga

2012/13:229 Lönesummeregeln i 3:12

Finansminister Anders Borg

Anders Karlsson har frågat mig om jag har för avsikt att föreslå en lagändring avseende löneunderlagsregeln i de så kallade 3:12-reglerna.

Löneunderlagsregeln infördes den 1 januari 2006 av den dåvarande socialdemokratiska regeringen. I den utredning – Reformerad ägarbeskattning – effektivitet, prevention, legitimitet (januari 2005) som låg till grund för lagstiftningen uppgavs motivet till regeln bland annat vara att anställning av personal innebar en rad långsiktiga förpliktelser som i sig medför risk och att antalet anställda ger en ökad spridning i avkastningen i förhållande till insatt kapital. För att balansera detta ansåg utredningen att det krävdes skattelättnader i form av en större andel kapitalbeskattad inkomst. Som skäl anfördes även att mycket höga faktiska vinster kan härröra från annat än ägarens arbetsinsats. Därför föreslogs att löner i företaget skulle få ligga till grund för det kapitalbeskattade utrymmet.

Det är rimligt att frågan om ägaren tar en ekonomisk risk i form av satsat kapital och anställning av personal i företaget ska beaktas vid en bedömning av om någon riskkompensation i form av en skattelättnad ska utgå. Omfattningen av olika skattelättnader måste dock vägas mot riskerna för att reglerna möjliggör kringgåenden eller att avvikelserna från samhällsekonomisk effektivitet blir för stora.

Alla regelverk måste naturligtvis ses över kontinuerligt. Regeringen skärpte 3:12-reglerna senast den 1 januari 2012. Förenklingsregeln begränsades till att bara få användas i ett företag per person, löneunderlagen begränsades och de så kallade bankuppläggen stoppades.

Det är viktigt att löneunderlagsregel inte möjliggör kringgåenden och att den uppfattas som rättvis och rimlig. För närvarande har jag ingen avsikt att skärpa löneunderlagsregeln, men det pågår som sagt löpande ett arbete med att se över 3:12-reglerna.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.