lokalt anpassat strandskydd
Skriftlig fråga 2000/01:121 av Johansson, Kenneth (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-10-24
- Besvarad
- 2000-11-02
- Anmäld
- 2000-11-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:121
av Kenneth Johansson (c) till miljöminister Kjell Larsson om lokalt anpassat strandskyddDe regler om strandskydd som finns stadgade i miljöbalken fyller många gånger en viktig funktion i att bevara djur- och växtliv, liksom möjligheten för människor att idka friluftsliv. Men Sverige är ett stort land där befolkningen är ojämnt fördelad över landet. Det uppenbara behov av ett starkt strandskydd som kan finnas t.ex. i Stockholms skärgård eller på västkusten är inte lika uppenbart i andra mer glesbefolkade delar av landet. I vissa fall kan t.o.m. strandskyddet vara ett hinder för en önskvärd utveckling av landsbygden. Därför finns det anledning att överväga om inte reglerna rörande strandskydd bör utvecklas så att de blir mer flexibla utifrån regionala och lokala behov och förutsättningar.
Lagstiftningen rörande strandskyddet bör följaktligen förändras så att de nu gällande reglerna är grunden. Men att dessa kompletteras med en möjlighet till lokal anpassning, vilket bör kunna ske i kommunernas översiktsplaner och efter samråd med myndigheter som har att bevaka riksintressen.
Mot bakgrund av mina tankar på en lokal anpassning av strandskyddet hör jag oroande ord från miljöministern. Det mesta tyder på att ministern i stället för att se till att få ett strandskydd anpassat efter verkligheten snarare vill förstärka strandskyddet och fortsätta med generella regler.
Min fråga till miljöministern är:
Vad avser regeringen göra för att bättre anpassa strandskyddet efter de lokala förhållandena?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:121 besvarad av miljöminister Kjell Larsson
den 9 november
Svar på fråga 2000/01:121 om lokalt anpassat strandskydd
Miljöminister Kjell Larsson
Kenneth Johansson har frågat mig vad regeringen avser att göra för att bättre anpassa strandskyddet efter de lokala förhållandena.
Inom strandskyddsområde, som generellt omfattar områden intill 100 meter från strandlinjen, är det bl.a. inte tillåtet att uppföra ny byggnad eller anläggning. Undantag eller dispens från detta förbud kan medges om det finns särskilda skäl. Beträffande möjligheten att få undantag från strandskyddet sägs dock i propositionen till miljöbalken (prop. 1997/98:45 s. 88) att tillämpningen ska vara restriktiv.
Jag har självfallet uppmärksammat den diskussion som under senare tid pågått om bl.a. den praktiska tillämpningen av strandskyddsbestämmelserna. Därför avser regeringen att ge Naturvårdsverket i uppdrag att bl.a. kartlägga och analysera tillämpningen av strandskyddsbestämmelserna samt omfattningen och utformningen av länsstyrelsernas beslut om delegation av dispensbefogenheten till kommunerna. Först efter en sådan kartläggning och analys är jag beredd att ta ställning till om och i så fall vilka åtgärder som kan behöva vidtas när det gäller bestämmelserna om strandskydd.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

