lokalradion

Skriftlig fråga 2002/03:1214 av Gylling, Johnny (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-07-09
Besvarad
2003-07-23
Anmäld
2003-09-16
Svar anmält
2003-09-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 juli

Fråga 2002/03:1214

av Johnny Gylling (kd) till kulturminister Marita Ulvskog om lokalradion

Lokalradion har fått ett sparbeting om 47 miljoner kronor. I Blekinge kommer enligt uppgift sex tjänster att dras in. Lokalradion fyller en viktig demokratisk uppgift och det är bekymmersamt med den centraliseringstrend som följer med sparkraven. Risken är att lokalradion i ett litet län som Blekinge blir en utpost i en storregion vilket kan innebära att lyssnarintresset sjunker.

Vilka åtgärder avser kulturministern att vidta för att lokalradion även i framtiden ska kunna bidra till mångfald och demokrati?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:1214 besvarad av Marita Ulvskog

den 23 juli

Svar på fråga 2002/03:1214 om lokalradion

Kulturminister Marita Ulvskog

Johnny Gylling har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att lokalradion även i framtiden ska kunna bidra till mångfald och demokrati.

Sveriges Radio AB (SR) är ett självständigt företag som själv väljer hur programverksamheten ska utformas och organiseras för att företaget ska kunna leva upp till de villkor som ställs i sändningstillstånd och anslagsvillkor. Regeringen varken kan eller vill lägga sig i den löpande verksamheten eller på förhand uttala sig om planerade organisationsförändringar eller reformer.

Däremot finns det i det av regeringen meddelade sändningstillståndet generella krav på att SR:s program ska utformas så att de genom tillgänglighet och mångsidighet tillgodoser skiftande förutsättningar och intressen hos landets befolkning. Programutbudet ska också spegla hela landet. I de anslagsvillkor som regeringen meddelat för SR år 2003 anges att SR för att kunna spegla olika delar av landet och uppnå mångfald ska ha en decentraliserad organisation med en sådan uppbyggnad att goda förutsättningar skapas för mångfald och självständigt beslutsfattande även på lokal nivå.

Hur företaget lever upp till de villkor som ställs på verksamheten följs upp varje år då SR redovisar årets verksamhet i public service-redovisningen som skickas in till Granskningsnämnden för radio och TV och regeringen.

Inför varje ny tillståndsperiod sker en bred översyn av radio och TV i allmänhetens tjänst. I enlighet med avsiktsförklaringen i propositionen Radio och TV i allmänhetens tjänst 2002@2005 (prop. 2000/01:94) har regeringen för avsikt att tillsätta en parlamentarisk kommitté som ska göra en samlad översyn av public service-uppdraget. Direktiven för utredningen ska tas fram efter samråd med riksdagens partier. Arbetet med att ta fram direktiv till utredningsarbetet i en bred parlamentarisk kommitté har inletts.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.