Lokalisering av granskningsmyndighet för socialförsäkringarna

Skriftlig fråga 2008/09:165 av Ericson, Gunvor G (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-10-29
Inlämnad
2008-10-29
Besvarad
2008-11-05
Svar anmält
2008-11-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 29 oktober

Fråga

2008/09:165 Lokalisering av granskningsmyndighet för socialförsäkringarna

av Gunvor G Ericson (mp)

till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m)

Regeringen har i budget föreslagit att den 1 juli 2009 bildas Inspektionen över socialförsäkringen, ISF. Myndighetens uppgift är att utöva tillsyn och bedriva effektivitetsgranskning på socialförsäkringsområdet.

Sedan tidigare finns Inspektionen över arbetslöshetsförsäkringen, IAF. Arbetslöshetsförsäkringen är till för att arbetslösa ska få ekonomisk trygghet under omställningen till ett nytt arbete. IAF ska se till att försäkringen fungerar bra. Tiden i arbetslöshet ska vara så kort som möjlig och ersättningsreglerna ska tillämpas rättssäkert och likartat över landet.

Genom att bilda Inspektionen över socialförsäkringen är tanken att kvaliteten och rättsäkerheten att kunna öka. Den nya myndigheten får alltså snarlika uppgifter som IAF vad gäller sjukförsäkringssystemet.

Det har aviserats en bred översyn av socialförsäkringssystemet för att formulera principer för ett sammanhållet, balanserat och hållbart socialförsäkringssystem som också kan beröra arbetslöshetsfrågor.

IAF är placerad i Katrineholm och det skulle kunna finnas samordningsfördelar att båda myndigheterna förläggs till samma ort.

Min fråga till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson:

Avser statsrådet att verka för att den nya myndigheten Inspektionen över socialförsäkringen, ISF, lokaliseras på samma ort som IAF?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:165 besvarad av Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

den 5 november

Svar på fråga

2008/09:165 Lokalisering av granskningsmyndighet för socialförsäkringarna

Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

Gunvor G Ericson har frågat mig om jag avser att verka för att den nya myndigheten Inspektionen över socialförsäkringen (ISF) lokaliseras till samma ort som IAF.

Det är viktigt att de statliga myndigheternas lokalisering i större utsträckning får en större spridning över landet. Regeringen prövar noga om nya myndigheter kan lokaliseras utanför storstäderna och att de kan utföra sina arbetsuppgifter effektivt.

Den särskilda utredare som utredde möjliga organisatoriska former för tillsynen inom socialförsäkringsområdet skulle i första hand utgå från möjligheten att använda befintliga myndighetsstrukturer som bas för sitt förslag (dir. 2007:24). Utredaren övervägde möjligheten att använda bland annat Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen (IAF), Socialstyrelsen och Statskontoret som bas för den nya verksamheten. Utredarens bedömning var att det inte fanns någon myndighet där verksamheten med fördel kunde infogas och synergieffekter uppstå.

Utredaren övervägde också lämplig placering av myndigheten och föreslår att myndigheten lokaliseras till Stockholm. Utredarens främsta skäl var att tillsynsobjektens centrala funktioner för ledning, styrning och kontroll är lokaliserade i Stockholm. Det är utredarens bedömning att det skulle innebära stora effektivitetsförluster om ISF:s verksamhet skulle läggas utanför Stockholm.

Regeringen ser inga skäl att göra en annan bedömning än utredningen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.