Likvärdig tillgång till mediciner

Skriftlig fråga 2005/06:1404 av Berglund Nilsson, Mona (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-04-10
Anmäld
2006-04-18
Besvarad
2006-04-20
Svar anmält
2006-04-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 april

Fråga 2005/06:1404 av Mona Berglund Nilsson (s) till statsrådet Ylva Johansson (s)

Likvärdig tillgång till mediciner

För fattig för medicin @ problemet är inte svårt att förstå. Ett besök hos en allmänläkare kostar 120 kr. Det är inte dyrt. Men för medicin kan den sjuke få betala upp till 1 800 kr innan högkostnadsskyddet verkar fullt ut. I värsta fall kan alltså ett läkarbesök och ett besök på apoteket kosta 2 000 kr.

Apoteket erbjuder avbetalning. Men förutsättningen för att få avbetalning är att den enskilde inte har en betalningsanmärkning som är äldre än ett år.

Det är svårt att se det rimliga i att apoteket bedömer patienters kreditvärdighet. Det statliga monopolet bör vara en garant för att alla ges tillgång till nödvändiga mediciner, oavsett inkomster. Ingen ska tvingas avstå från medicin på grund av dålig ekonomi eller tidigare ekonomiska problem.

Hur avser statsrådet att agera för att ge alla likvärdig tillgång till mediciner?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1404 besvarad av Ylva Johansson

den 20 april

Svar på fråga 2005/06:1404 om likvärdig tillgång till mediciner

Statsrådet Ylva Johansson

Mona Berglund Nilsson har frågat mig om jag avser att agera för att ge alla likvärdig tillgång till mediciner.

Det är en angelägen fråga som Mona Berglund Nilsson tar upp och jag vill verkligen understryka vikten av att alla människor får tillgång till nödvändiga läkemedel. Ingen ska tvingas att avstå från medicinering av ekonomiska skäl. Jag tog i december 2005 kontakt med ordföranden för Apoteket AB för att diskutera bolagets kreditprövningssystem. Jag framförde på mötet min oro inför att människor avstår från att köpa medicin av ekonomiska skäl. Vid mötet uppgav Apoteket AB att bolaget följer effekterna av kreditprövningssystemet och att systemet kommer att utvärderas ur bland annat ett socialpolitiskt perspektiv. Apoteket AB kommer att redovisa sina slutsatser för regeringen. Jag vill därför avvakta bolagets utredning innan jag överväger att vidta några åtgärder.

Jag vill i detta sammanhang påpeka att enskilda, som inte själva kan tillgodose sina behov eller kan få dem tillgodosedda på annat sätt, enligt socialtjänstlagen har rätt till ekonomiskt bistånd för skäliga kostnader för bland annat läkemedel. Den enskilde kan således vända sig till socialtjänsten för att ansöka om ekonomiskt stöd vid inköp av läkemedel. Socialtjänsten gör då en individuell bedömning och utgår ifrån de förutsättningar som föreligger i det enskilda fallet. Enligt Socialstyrelsens allmänna råd (SOSFS 2003:5) bör ekonomiskt bistånd omfatta skäliga kostnader för bland annat läkemedel som förskrivits av behörig hälso- och sjukvårdspersonal och som omfattas av lagen om läkemedelsförmåner m.m.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.