legitimationshandling i stället för pass inom Schengenområdet
Skriftlig fråga 2000/01:1218 av Johansson, Carl-Axel (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-05-11
- Anmäld
- 2001-05-15
- Besvarad
- 2001-05-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:1218
av Carl-Axel Johansson (m) till justitieminister Thomas Bodström om legitimationshandling i stället för pass inom SchengenområdetJag har tagit del av justitieministerns svar på min tidigare fråga angående legitimationshandling som ersätter pass samt RPS redovisning till JD och kommentarer till denna från Informationstekniska Standardiseringen.
RPS utredning redovisar stora kostnader för utveckling av rutiner samt 40@93 miljoner kronor per år för utfärdande, som medborgarna själva till stor del ska bekosta. Kalkylen förefaller dock mycket osäker beroende på att efterfrågan är okänd. RPS utredning visar att kraven på en legitimation enligt Schengenavtalet inte är som för ett resedokument, med samma kontrollbehov som vid utfärdande av pass, utan att medborgarna ska kunna styrka sin identitet och är svenska medborgare. Det är inte ett ytterligare pass vi behöver, och det är knappast Polisens uppgift att konkurrera med Posten och banker som sedan 1996 redan utfärdar säkra ID-handlingar.
Regeringen bör driva frågan om ett erkännande av våra redan existerande ID-kort inom EU och Schengen. Det vore nu ett gyllene tillfälle för ansvarig minister att under ordförandeskapet i EU lyfta frågan för ett erkännade av det existerande svenska systemet med identitetskort, som på ett utmärkt sätt redan hanteras av näringslivet och Posten.
Ämnar justitieministern lyfta frågan för ett erkännande av våra nu gällande svenska ID-kort, där medborgarskap och identitet framgår, inom EU/Schengen innan vårt ordförandeskap upphör?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1218 besvarad av justitieminister Thomas Bodström
den 16 maj
Svar på fråga 2000/01:1218 om legitimationshandling i stället för pass inom Schengenområdet
Justitieminister Thomas Bodström
Carl-Axel Johansson har frågat mig om jag ämnar lyfta frågan för ett erkännande av våra nu gällande svenska ID-kort, där medborgarskap och identitet framgår, inom EU/Schengen innan vårt ordförandeskap upphör.
Jag vill inledningsvis hänvisa till mitt svar på Carl-Axel Johanssons fråga 2000/01:1087 om legitimationshandling som ersätter pass den 2 maj 2001. Jag svarade då att frågan om ett nationellt ID-kort för närvarande bereds inom Regeringskansliet och att siktet är inställt på att en promemoria ska remitteras före sommaren. Utredningsarbetet har alltså hög prioritet och bedrivs skyndsamt men det är inte realistiskt att tro att ett remissbehandlat förslag kommer att vara färdigt till den tidpunkt då Sveriges ordförandeskap upphör.
I arbetet med ett nationellt ID-kort ingår att närmare utreda frågor som gäller själva utfärdandet av ett sådant kort. En av dessa frågor är vem som ska svara för utfärdandet.
Mitt svar på frågan om legitimationshandling inom Schengenområdet blir alltså att jag för närvarande avvaktar resultatet av det arbete som pågår och inte finner skäl att i nuläget ta några initiativ i frågan.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

