Lapplandstågen
Skriftlig fråga 1997/98:431 av Fremling, Lennart (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-02-11
- Anmäld
- 1998-02-16
- Besvarad
- 1998-02-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Turistnäringen i Lappland befarar att man även i år kommer att drabbas av problem med bristande kapacitet på SJ:s tåg till övre Norrland. Det har nu gått så långt att man erbjuder nattgäster gratis bensin trots att nattåget är ett lämpligt transportmedel. För oss fjällvandrare är svårigheten att få tågbiljetter ett känt problem sedan många år; med andra ord är det ett kroniskt systemfel.
SJ sätter inte in fler turer till Lappland trots att det finns efterfrågan. Andra tågoperatörer får inte köra på grund av SJ:s monopol.
Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till kommunikationsministern:
Vad avser regeringen att göra för att kundernas efterfrågan på tågresor skall kunna tillgodoses?
Svar på skriftlig fråga 1997/98:431 besvarad av , ()
- Kommunikationsminister Ines Uusmann
Lennart Fremling har frågat mig vad regeringen avser att göra för att kundernas efterfrågan på tågresor skall kunna tillgodoses.
Nattågstrafiken på övre Norrland hör till den kategori av tågrafik som inte kan bedrivas på företagsekonomiska grunder. Däremot är den av regionalpolitisk betydelse varför den upphandlas av staten enligt lagen (1992:1528) om offentlig upphandling.
Utgångspunkt för upphandlingen inför 1998 var bl.a. det trafikutbud och den kostnadsram på 379 miljoner kronor som riksdagen beslutade om för budgetåret 1995/96.
Den 17 juli 1997 godkände regeringen en preliminär överenskommelse mellan delegationen för köp av viss kollektivtrafik vid Banverket och Statens järnvägar (SJ) den 29 maj samma år avseende bl.a. nattågstrafiken på övre Norrland under trafikåret 1998.
Jämfört med tidigare har trafikeringen förändrats så att kapaciteten utslaget på året enligt det nya avtalet bättre svarar mot efterfrågan. Under efterfrågetoppar räcker dock den ordinarie kapaciteten inte till varför regeringen samtidigt som man godkände det preliminära avtalet beslöt att ge Delegationen ett tilläggsuppdrag att upphandla kompletterande nattågstrafik på övre Norrland under perioder med hög efterfrågan. En preliminär överenskommelse om kompletterande trafik har också tecknats mellan delegationen och SJ. Överenskommelsen godkändes av regeringen den 11 december 1997.
Delegationen anser att det inom den ram för upphandlingen som beslutats av riksdagen inte är möjligt att upprätthålla trafik på övre Norrland enligt det gamla upplägget, en uppfattning som jag delar.
För den senast tillgängliga redovisningen avseende trafikåret 1996 uppvisar Norrlandstrafiken, som är den enskilt största posten i den statliga upphandlingen, en kraftig ökning av underskottet. Orsaken till detta är att det rådande konjunkturläget lett till mindre resande, främst bland privatresenärer, som också är relativt priskänsliga. Privatresenärerna utgör den övervägande andelen av resenärer i Norrlandstrafiken.
Mot bakgrund av vad jag här ovan redovisat är regeringen i dagens läge inte beredd att vidta ytterligare åtgärder för att öka kapaciteten i nattågstrafiken på övre Norrland.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
