Långtidsarbetslöshet bland äldre

Skriftlig fråga 2020/21:2805 av Arman Teimouri (L)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2021-05-10
Överlämnad
2021-05-11
Anmäld
2021-05-18
Svarsdatum
2021-05-19
Besvarad
2021-05-19
Sista svarsdatum
2021-05-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

 

Enligt statistik från SCB steg arbetslösheten i åldersgruppen 55 till 64 år med 4 procentenheter mellan januari 2020 och januari 2021. Siffrorna bör tolkas med försiktighet till följd av att SCB:s statistik genomgår en anpassning till EU:s nya ramlag, men utan att låsa fast oss i decimaler kan vi konstatera att coronakrisen har slagit hårt mot äldres utsikter på arbetsmarknaden. Långtidsarbetslösa äldre ökar markant, och åldersgruppen har betydligt längre inskrivningstider jämfört med yngre åldersgrupper.

Arbetsförmedlingen har under lång tid bedömt att äldre arbetssökande i genomsnitt har svagare konkurrensförmåga på arbetsmarknaden och att ålder är en faktor som har stor påverkan på arbetslösas möjligheter att få jobb. Dessutom bekräftar Riksrevisionens granskning Arbetssökande över 55 år – regeringens och Arbetsförmedlingens styrning och prioriteringar att äldre arbetssökande löper större risk än unga att fastna i arbetslöshet. Trots denna vetskap avspeglas detta varken i regeringens styrning av Arbetsförmedlingen eller i Arbetsförmedlingens prioriteringar.

Mest allvarligt är att många inom åldersgruppen har akademisk utbildning. Svensk arbetsmarknad går därför miste om både kunskap och erfarenhet. Det har inte Sverige råd med. De som vill och kan – och de ökar i antal – får inte förhindras att fortsätta i arbetslivet.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga arbetsmarknadsminister Eva Nordmark:

 

Vilka åtgärder avser ministern och regeringen att vidta för att stoppa den mycket negativa utvecklingen när det gäller långtidsarbetslöshet bland årsrika?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2805 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)


Svar på fråga 2020/21:2805 av Arman Teimouri (L)
Långtidsarbetslösheten bland äldre

Arman Teimouri har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att stoppa utvecklingen när det gäller långtidsarbetslöshet bland årsrika.

Regeringen har vidtagit kraftfulla åtgärder för att minska konsekvenserna av pandemin för jobb och företag. Genom stöd vid korttidsarbete har hundratusentals löntagare hittills undgått risken att bli av med jobbet och företagen har kunnat behålla viktig arbetskraft. Stödet har dessutom förstärkts genom att staten står för 75 procent av kostnaden för arbetstidsminskningen under 2020 och första halvåret 2021. Den ordinarie nivån är 33 procent. Detta gör att fler arbetstagare kan undgå risken att bli av med jobbet. Arbetsförmedlingen bedömer i sin senaste utgiftsprognos att arbetslösheten hade varit betydligt högre utan åtgärder som stöd för korttidsarbete, omställningsstöd och fler utbildningsplatser.

För de som blir av med arbetet finns en bred arbetsmarknadspolitik med ett stort antal arbetsmarknadspolitiska insatser vilka flertalet riktas generellt till arbetssökande. Arbetsförmedlingen har i uppdrag att prioritera dem som befinner sig långt ifrån arbetsmarknaden, vilket framgår av myndighetens instruktion. Detta kan innefatta såväl äldre arbetssökande som personer med högst förgymnasial utbildning, personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga och utomeuropeiskt födda.

Den förlängda stödtiden för extratjänster, introduktionsjobb och stöd för start av näringsverksamhet som regeringen införde under 2020 har förlängts till att gälla även under 2021, liksom den maximala tiden för nystartsjobb som har förlängts med ytterligare 12 månader. Forskning visar att subventionerade anställningar är effektiva insatser för att få personer med svagare förankring på arbetsmarknaden i arbete.

Satsningarna inom arbetsmarknadspolitiken uppgår under 2021 till över 9 miljarder kronor. Arbetsförmedlingens förvaltningsanslag har förstärkts med ca 1 miljard kronor för att möta den ökade arbetslösheten samt för att säkerställa en ändamålsenlig lokal närvaro och likvärdig service i hela landet. Över 2 miljarder kronor satsas för att öka antalet deltagare i arbetsmarknadsutbildning, upphandlade matchningstjänster, extratjänster och introduktionsjobb; åtgärder som bidrar till att upprätthålla kontakten med arbetsmarknaden och som i hög grad leder till jobb. Reformeringen av Arbetsförmedlingen fortsätter för att förbättra effektiviteten i den arbetsmarknadspolitisk verksamheten.

Regeringen anser att möjligheterna att vidareutbilda sig eller omskola sig högre upp i åldrarna behöver förbättras. Tillgången till livslångt lärande och kompetensutveckling kan vara nyckeln till att hålla äldre arbetstagare kvar i anställning och därmed minska risken för arbetslöshet. I mars överlämnade regeringen en proposition (prop. 2020/21:122) till riksdagen med förslag om att åldersgränser inom studiestödssystemet ska höjas för att anpassas till en förändrad arbetsmarknad och justerade pensionsrelaterade åldersgränser men också för att bidra till att möjliggöra ett längre yrkesliv och minska risken för personer att hamna i arbetslöshet.

I propositionen lämnas bland annat förslag om att den övre åldersgränsen för rätt till studiemedel ska höjas från 56 till 60 år. Det föreslås även att den övre åldersgränsen för rätt till studiestartsstöd ska höjas från 56 till 60 år. Lagändringarna om höjd åldersgräns för rätt till studiemedel och höjd åldersgräns för rätt till studiestartsstöd föreslås träda i kraft den 1 oktober 2021 och tillämpas första gången för studiestöd som lämnas för tid från och med den 1 januari 2022.

Stockholm den 19 maj 2021

Eva Nordmark

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.