läkemedel för behov under utlandssemester

Skriftlig fråga 2000/01:1331 av Wallin, Gunnel (c)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2001-06-05
Anmäld:
2001-06-12
Besvarad:
2001-06-13

den 31 maj

Fråga 2000/01:1331

av Gunnel Wallin (c) till socialminister Lars Engqvist om läkemedel för behov under utlandssemester

Öppna gränser och fri rörlighet för människor inom EU är begrepp som medborgarna förknippar med medlemsskapet i EU. I verkligheten ser situationen ut på ett annat sätt.

Enligt reglerna i Schengensamarbetet måste alla svenska utlandsresenärer kunna visa intyg från Läkemedelsverket att deras starkaste mediciner verkligen är till för personligt bruk. Sådana intyg krävs för 263 olika medicintyper, som finns med på Läkemedelsverkets lista över narkotikaliknande läkemedel.

Bland dessa läkemedel finns såväl amfetamin, morfin som kokain. Men också för olika typer av sömnmedel krävs myndighetsattester @ bl.a. för Imovane, Rohypnol, Sobril, Xanor, Mogadon, Diazepam, Temesta, Halcion, Stilnoct, Apozepam, Zopiklon och Flunitrazepam. Dessutom kan det krävas intyg för läkemedel med det narkotikaklassade ämnet kodein.

Enligt Läkemedelsverket ska varje lands myndighet utfärda intyg för medborgare som av medicinska skäl behöver narkotiska läkemedel, intyg som de kan visa upp vid inresa till andra länder. Det är av största vikt att beslut som ska verkställas är lätta att följa och följa upp.

Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att minska det administrativa arbete som reglerna i Schengensamarbetet medför för de svenska myndigheterna och den enskilde utlandsresenären?

Övrigt om skriftliga frågan