lagstiftningen angående luftfakturor
Skriftlig fråga 2002/03:384 av Stenmark, Rigmor (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-01-13
- Anmäld
- 2003-01-21
- Besvarad
- 2003-01-22
- Svar anmält
- 2003-01-23
- Besvarad
- 2003-01-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 januari
Fråga 2002/03:384
av Rigmor Stenmark (c) till justitieminister Thomas Bodström om lagstiftningen angående luftfakturorEnligt uppgift i dag den 8 januari 2003 i Radio Uppland så har Svensk Handel beräknat att cirka en halv miljon företag och bostadsrättsföreningar över hela landet fått luftfakturor från Elkraft i Jönköping. Det är uppenbart att detta företag försöker lura till sig pengar genom sitt försåtliga agerande. Det finns ingen uppgift på hur många som betalat den luftfaktura som man fått. Ett flertal tycks dock ha betalat medan andra polisanmält händelsen. Polisanmälan har dock avfärdats. Polisen har inte ens inlett en förundersökning utan har avfärdat anmälningarna med att det hela bara har handlat om ett erbjudande.
Det är anmärkningsvärt att man kan använda sig av falska erbjudanden för att tilltvinga sig pengar, genom luftfakturor och erbjudanden som ser helt seriösa ut, och att när detta polisanmäls så avfärdas handlandet. Det tycks finnas en lucka i vår lagstiftning som gör att liknande händelser gång på gång kan upprepas. En översyn av lagstiftningen är befogad.
Min fråga till justitieministern är:
Vilka åtgärder kommer justitieministern att vidta för att liknande händelser inte ska upprepas?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:384 besvarad av Thomas Bodström
Svar på fråga 2002/03:384 om lagstiftningen angående luftfakturor
Justitieminister Thomas Bodström
Rigmor Stenmark har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att förhindra att företag lurar till sig pengar genom luftfakturor.
Förfarandet med att skicka ut så kallade bluffakturor går ofta ut på att sända räkningar för abonnemang eller annonser och ge sken av att en beställning har gjorts, trots att så inte är fallet. I många fall har räkningsmottagaren inte ens fått någon vara levererad eller tjänst utförd. Förfarandet kan vara straffbart enligt bestämmelserna om bedrägeri. I vissa fall, till exempel där mottagaren har fått en motprestation kan det dock ibland vara svårt att styrka att brott har begåtts. Det torde vara svårt att genom ändringar i strafflagstiftningen öka möjligheterna att komma åt den här typen av beteenden.
Vissa lagstiftningsåtgärder har dock vidtagits. Det är exempelvis i dag förbjudet för näringsidkare att skicka någon fakturor, inbetalningsavier eller liknande meddelanden för produkter som inte uttryckligen har beställts. Om en näringsidkare uppsåtligen eller av oaktsamhet bryter mot förbudet kan han eller hon åläggas att betala en marknadsstörningsavgift.
Polisen bedriver ett omfattande arbete för att förebygga och bekämpa bluffakturering, som ofta är mycket välorganiserad med förgreningar både nationellt och internationellt. Främst sker detta inom Rikskriminalpolisen där man kartlägger, analyserar och utreder fall som uppdagas i landet. Man har med hjälp av Svenskt Näringsliv inrättat en särskild databas för ändamålet. Inom ramen för samarbetet med Svenskt Näringsliv gör Rikskriminalpolisen också besök på företag runt om i landet för att informera om problemet med bluffakturor och vilka skyddsåtgärder som kan vidtas hos företagen.
På åklagarsidan har Riksåklagaren meddelat föreskrifter om samordning av brottmålsärenden, vilket innebär att flera brottsmisstankar mot en person ska handläggas i samma ärende. En åklagare ska i inledningen av ett ärende pröva om den misstänkte är misstänkt i andra ärenden på andra orter och om förutsättningar finns för samordning av ärendena. Detta har stor betydelse för utredningarna då det ofta rör sig om flera anmälningar som är spridda över landet och att man då på ett tidigt stadium av utredningen får en god överblick över hela brottsligheten, vilket kan vara betydelsefullt inte minst för att bedöma gärningsmannens uppsåt.
Av särskilt stor betydelse för att motverka förekomsten av denna typ av bedrägerier torde vara att utveckla det brottsförebyggande arbetet. Genom att företag och andra utvecklar och förbättrar den interna kontrollen av inkommande fakturor bör de kunna skaffa sig ett effektivt skydd mot bluffakturor. De insatser som görs av branschorganisationerna och företagen själva har därför stor betydelse för möjligheterna att komma till rätta med problemen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

