lagstiftning mot könshandel
Skriftlig fråga 1997/98:11 av Hoffmann, Ulla (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1997-09-19
- Anmäld
- 1997-09-22
- Besvarad
- 1997-09-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Vänsterpartiets EU-parlamentariker, Marianne Eriksson, har skrivit en rapport om våld mot kvinnor som i går antogs av EU-parlamentet. Stötesten för EU-länderna har varit den svenska synen på prostitution och pornografi. I många EU-länder ser man prostitution som ett yrke och vill införa statliga bordeller. Bl.a. lyftes därför kriminaliseringen av könsköparna ur rapporten av kvinnoutskottets majoritet. När Marianne Eriksson i debatten i parlamentet tog upp den socialdemokratiska kongressens beslut att kriminalisera könsköparna, brast EU-parlamentet - kvinnor som män - ut i gapskratt.
Lagstiftningen på detta område är en nationell angelägenhet. I en intervju i Sydsvenska Dagbladet påpekar departementsrådet Fredrik Wersäll på Justitiedepartementet just detta, men fortsätter: "Samtidigt kan man förstås vänta sig att EU-länderna efter hand arbetar för en alltmer likriktad lagstiftning. Det är sådant som vi också måste överväga när vi skall förbereda den nya lagen." Han syftar på lagen om kriminalisering av könsköp. Vad departementsrådet antyder är att EU-ländernas önskan om prostitution som ett yrke och införande av statliga bordeller är något som måste övervägas när vi stiftar lagen om kriminalisering av könsköparna i Sverige.
Min fråga till justitieministern är därför:
Vilka åtgärder har regeringen för avsikt att vidta för att förhindra att liberaliseringen av könshandeln som finns i de andra EU-länderna inte påverkar svensk lagstiftning vad gäller kriminalisering av könsköparna?
Svar på skriftlig fråga 1997/98:11 besvarad av , ()
- Justitieminister Laila Freivalds
Ulla Hoffmann har frågat mig vilka åtgärder regeringen har för avsikt att vidta för att förhindra att den liberalisering av könshandeln som finns i de andra EU-länderna inte påverkar svensk lagstiftning vad gäller kriminalisering av könsköparna.
Som Ulla Hoffmann själv påpekat är frågan om kriminalisering av könshandel en helt nationell fråga som skall avgöras av den svenska regeringen och riksdagen utan någon inblandning från EU. Det är alltså vi själva som bestämmer på vilket sätt vi skall ta intryck av tendenserna i andra EU-länder. Det finns alltså inte något behov att vidta några åtgärder.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

