Läget för demokratin i Georgien
Skriftlig fråga 2020/21:1940 av Hans Wallmark (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2021-02-23
- Överlämnad
- 2021-02-23
- Anmäld
- 2021-02-24
- Svarsdatum
- 2021-03-03
- Besvarad
- 2021-03-03
- Sista svarsdatum
- 2021-03-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Ann Linde (S)
Det politiska läget i Georgien försämras alltmer. Under tisdagen präglades Tbilisi av våldsamheter, kravallpolis ska ha stormat oppositionspartiet UNM:s partihögkvarter och oppositionsledaren Nika Melia är gripen.
Georgien har tidigare utgjort en viktig förebild för demokratisk transition, kampen mot korruption och ett starkt transatlantiskt engagemang i östra Europa.
Att Georgien, med bred folklig uppbackning, sökt sig mot EU och Nato har haft en viktig stabiliserande effekt. Säkerheten i både landet och regionen måste vara prioriterat under det svenska OSSE-ordförandeskapet.
Med anledning av vad som anförs ovan önskar jag fråga utrikesminister Ann Linde:
Hur har ministern agerat för att stödja demokratisering och en lösning på den politiska krisen i Georgien, såsom vid sitt besök i Tbilisi förra veckan?
Svar på skriftlig fråga 2020/21:1940 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)
Svar på fråga 2020/21:1940 av Hans Wallmark (M)
Läget för demokratin i Georgien
Hans Wallmark har frågat mig hur jag agerat för att stödja demokratisering och en lösning på den politiska krisen i Georgien, såsom vid mitt besök i Tbilisi den 16 februari.
Regeringen följer noggrant den inrikespolitiska utvecklingen i landet. Sverige har sedan en lång tid tillbaka ett omfattande reformstöd för Georgiens fortsatta demokratiska utveckling. Under mitt besök i Tbilisi den 16 februari uttryckte jag Sveriges stöd för Georgiens fortsatta EU-närmande, men också behovet av att motverka den politiska polariseringen. Efter händelseutvecklingen de senaste veckorna har jag i egenskap av ordförande för OSSE uppmanat alla sidor att bidra till en deskalering av situationen och återupptagande av dialog och att agera med full respekt för Georgiens OSSE-åtaganden för att värna de framsteg landet gjort.
Stockholm den 3 mars 2021
Ann Linde
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

