lagen om assistans och bilstöd
Skriftlig fråga 1999/2000:917 av Enochson, Annelie (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-05-11
- Anmäld
- 2000-05-16
- Besvarad
- 2000-05-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:917
av Annelie Enochson (kd) till socialminister Lars Engqvist om lagen om assistans och bilstödBilstöd till handikappade finns reglerade i lagen och i förordningen (1988:890). Enligt denna lag krävs det i många fall att den funktionshindrade själv ska kunna köra bilen för att få tillgång till bilstödet.
En person som har beviljats stöd enligt lagen om LSS (1993:387) men inte själv kan köra bilen har enligt nuvarande lagstiftning ingen möjlighet att få bilstöd, såvida han inte är beroende av bil för sin försörjning eller genomgår "yrkesinriktad utbildning under vilken han får utbildningsbidrag". Om denne vuxne person forskarstuderar och för sin dagliga livsföring är beroende av personliga assistenter och på grund av sin sjukdom omöjligt kan använda färdtjänsten så återstår inget samhälleligt bilstöd. Den personliga assistenten ska hjälpa den funktionshindrade med att utföra sådant som han inte klarar av själv som bl.a. att köra bilen. Enligt försäkringskassan kan inte bilstöd beviljas eftersom forskarstudier på universitetsnivå inte kan knytas till den typ av utbildningsbidrag som lagen avser.
Uppenbarligen är lagen om assistans (LSS) i konflikt med lagarna som reglerar bilstödet.
Med hänvisning till det anförda ställer jag följande fråga till socialministern:
Vilka åtgärder avser socialministern vidta för att lagen om bilstöd ska inkludera funktionshindrade som har ett stort behov av bil och samtidigt harmonisera bilstödslagen med LSS som är en mer grundläggande lag när det gäller de funktionshindrades rättigheter?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:917 besvarad av socialminister Lars Engqvist
den 24 maj
Svar på fråga 1999/2000:917 om lagen om assistans och bilstöd
Socialminister Lars Engqvist
Annelie Enochson har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att lagen om bilstöd ska inkludera funktionshindrade som har ett stort behov av bil och samtidigt harmonisera bilstödslagen med LSS.
Reglerna för bilstöd utformades före lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) och lagen (1993:389) om assistansersättning (LASS) infördes. Bilstödsreglerna medger i vissa fall inte rätt till bilstöd för personer som inte själva ska bruka fordonet som förare, vilket frågeställaren påpekar.
Riksrevisionsverket (RRV) fick år 1998 i uppdrag av regeringen att genomföra en översyn av bilstödet. I uppdraget ingick bl.a. att kartlägga stödets koppling till andra individuella stödformer. I RRV:s rapport (1999:24) uppmärksammas vissa begränsningar i bilstödet. Bl.a. med anledning av detta bereds frågan inom Regeringskansliet. Regeringen avser återkomma i frågan om bilstödet.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

