kvinnors tandvård
Skriftlig fråga 2004/05:1887 av Schyman, Gudrun (-)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-06-15
- Inlämnad
- 2005-06-15
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2005-07-06
- Svar anmält
- 2005-09-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:1887
av Gudrun Schyman (-) till statsrådet Ylva Johansson om kvinnors tandvårdKlass, kön och etnicitet kan avgöra vem som har råd att gå till tandläkaren. Det visar LO i en nyligen publicerad rapport som bygger på siffror från SCB (Statistiska centralbyrån).
Kvinnorna hör till de stora förlorarna. Bland ensamstående kvinnor med barn uppger 34,8 % att de inte har råd att gå till tandläkaren.
Värst är situationen för kvinnor som har socialbidrag. Nära 40 % av dem väljer bort tandläkarbesöken.
Jag vill fråga statsrådet:
Tänker statsrådet vidta några åtgärder för att förbättra kvinnors möjligheter till tandvård?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1887 besvarad av Ylva Johansson
den 6 juli
Svar på fråga 2004/05:1887 om kvinnors tandvård
Statsrådet Ylva Johansson
Gudrun Schyman har frågat mig om jag tänker vidta några åtgärder för att förbättra kvinnors möjligheter till tandvård.
Även om de flesta människor går regelbundet till tandläkare eller tandhygienist finns det också en grupp som avstår från tandvård trots att de har behov av det. Det finns olika orsaker till detta, men i många fall tycks det vara kostnaden som är hindret. Statistik från Statistiska centralbyrån visar att kvinnor som är ensamstående med barn och kvinnor som har socialbidrag hör till de mest utsatta grupperna, där en tredjedel eller mer inte har råd med den tandvård som de själva bedömer att de skulle behöva. Detta är oroande, eftersom problemen riskerar att förvärras med tiden och leda till ännu större behov av tandvård.
Mot denna bakgrund anser jag att tandvården är ett viktigt socialt reformområde. En tandvårdsreform med ett generellt högkostnadsskydd för alla skulle dock bli mycket kostsam. Ett första steg mot ett bättre skydd mot höga tandvårdskostnader har tagits genom införandet av högkostnadsskyddet för protetik för personer 65 år och äldre. Min bedömning är att nästa steg bör handla om att åstadkomma ett tandvårdsstöd som gör att ungdomars goda tandhälsa bibehålls även sedan de lämnat den avgiftsfria barn- och ungdomstandvården. Det är viktigt att ta till vara de framgångsrika insatser som görs inom denna del av tandvården. Därför har jag tillsatt en beredningsgrupp vid Socialdepartementet med uppgift att analysera hur en tandvårdsreform för unga vuxna skulle kunna utformas. En hearing med tandvårdens organisationer och andra intressenter kommer att hållas på Socialdepartementet i september för att ge tillfälle till diskussion om centrala delar i en sådan reform samt underlag inför det fortsatta arbetet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
