kvinnors roll vid konflikter och fredsbevarande arbete
Skriftlig fråga 2003/04:798 av Ahlqvist, Birgitta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-02-19
- Inlämnad
- 2004-02-19
- Besvarad
- 2004-02-25
- Svar anmält
- 2004-03-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 19 februari
Fråga 2003/04:798
av Birgitta Ahlqvist (s) till utrikesminister Laila Freivalds om kvinnors roll vid konflikter och fredsbevarande arbeteI budgetpropositionen för 2004 slås fast att särskilda satsningar kommer att göras bland annat inom områdena konflikthantering, konfliktförebyggande och gemensam säkerhet. Därför översätts FN:s säkerhetsresolution 1325 (2000) om kvinnors lidande i konfliktsituationer och deras roller i fredsbyggande samt resolution 1460 (2003) om barn i väpnade konflikter till svenska. Översättningen av dessa resolutioner kommer säkert att användas flitigt av olika organisationer, myndigheter och liknande i diskussioner om att förebygga och hantera konflikter och att bevara fred.
Samtidigt är det viktigt att hela tiden hålla frågan om kvinnors del och barns situation i detta arbete aktuell. Det gäller i Sverige, men framför allt i olika internationella sammanhang.
Därför vill jag fråga utrikesministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att driva frågan vidare, framför allt i FN.
Svar på skriftlig fråga 2003/04:798 besvarad av Laila Freivalds
Svar på fråga 2003/04:798 om kvinnors roll vid konflikter och fredsbevarande arbete
Utrikesminister Laila Freivalds
Birgitta Ahlqvist har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att driva frågan vidare om kvinnors del @ och barnens situation @ i arbetet med att förebygga och hantera konflikter och bevara fred, framför allt i FN.
Låt mig börja med att påminna om det svar jag lämnade här i riksdagen om genderperspektivet i utrikes- och säkerhetsarbetet den 14 januari i år. Jag redogjorde då bland annat för ett gemensamt initiativ som Sverige och Grekland tog i oktober förra året för att lyfta in genderfrågorna i det europeiska krishanteringssamarbetet (ESFP) samt pekade på att Sverige ofta varit pådrivande för att genderfrågorna diskuteras i FN:s särskilda kommitté för fredsbevarande verksamhet (C 34). Kommittén möts en gång per år och årets möte äger rum i New York under mars och april månad. Genderfrågan och genomförandet av resolution 1325 finns på dagordningen för mötet.
I årets möte med FN:s kommission om kvinnors ställning (Commission on the Status of Women, CSW), som äger rum i New York i mars, är ett av två teman kvinnor, fred och säkerhet. Det blir ytterligare ett tillfälle att på hög nivå inom FN diskutera hur resolution 1325 kan omsättas i praktisk handling.
EU antog riktlinjer för barn och väpnade konflikter i GAERC den 8 december förra året. Riktlinjerna understryker att frågor som rör barn i väpnade konflikter är en prioriterad fråga för EU. Arbetet för att skydda barn i väpnade konflikter ska baseras på existerande normer för mänskliga rättigheter och humanitär rätt. Övervakning, rapportering och utvärdering utgör grunden för identifiering av situationer där EU:s handlande påkallas. I krishanteringsoperationer ska hänsyn tas till barns situation. Relevant EU-personal, både centralt och i fält, ska utbildas i barnets rättigheter.
Härutöver har Sverige givit stöd till FN:s särskilde representant för barn i väpnad konflikt, som utsågs 1996. Sverige stöder också en internationell sammanslutning av enskilda organisationer, Coalition to stop the use of child soldiers, som arbetar mot användandet av barn som soldater, bland annat genom att övervaka att tilläggsprotokollet till barnkonventionen efterlevs. Koalitionen arbetar också med att ta fram en global rapport om barnsoldater.
För egen del har Sverige till exempel utarbetat ett förslag på uppförandekod för svensk personal på internationella uppdrag. Koden tar sin utgångspunkt i resolution 1325. Svensk personal på väg ut på internationella uppdrag utbildas regelmässigt i de viktiga jämställdhets- och genderfrågorna, baserat på resolution 1325.
Sammanfattningsvis vill jag understryka att Sverige länge har prioriterat och drivit frågan om såväl barns som kvinnors situation och rättigheter och viktiga roll i såväl utvecklingsarbetet som i krishanteringsarbetets alla faser. I den nyligen antagna propositionen om global utveckling (2002/03:122) anges att "politiken för global utveckling måste utgå från att kvinnor och flickor i motsvarande mån som män och pojkar är drivkrafter i utvecklingen". Detta gäller i lika hög grad i konflikter och det fredsbevarande arbetet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
