Kvinnors rättigheter i Saudiarabien
Skriftlig fråga 2016/17:634 av Tina Ghasemi (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2017-01-12
- Överlämnad
- 2017-01-13
- Anmäld
- 2017-01-17
- Sista svarsdatum
- 2017-01-25
- Svarsdatum
- 2017-01-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Margot Wallström (S)
Förra hösten besökte statsminister Stefan Löfven Saudiarabien. Under besöket, i samtal med svenska medier, fällde statsministern ett yttrande som lät antyda att statsministern anser att de hinder kvinnor möter i Saudiarabien är jämförbara med de hinder kvinnor möter i Sverige. Uttalandet väckte mycket uppmärksamhet och berättigad kritik.
Kvinnors rätt till frihet och självbestämmande i Saudiarabien är praktiskt taget obefintlig. I frågor om exempelvis äktenskap, skilsmässa, arv och familj är kvinnans vilja förbehållslöst underordnad mannens. Kvinnors klädsel dikteras av lagar, likaså deras interaktioner med andra kvinnor och män. Kvinnor är därtill förbjudna att vistas utomhus utan överinseende av en man och får heller inte köra bil.
Nyligen tog Sverige plats i FN:s säkerhetsråd, där Sveriges regering utlovat att aktivt driva frågor om bland annat kvinnors rättigheter. Uppenbarligen gäller inte denna linje i kontakter med Saudiarabien, där kvinnors rättigheter ständigt undermineras. Det är märkligt, men framför allt är det ett svek mot kvinnorna i landet. De lever med förtrycket som ständig följeslagare och kommer i de allra flesta fall aldrig att få uppleva den frihet kvinnor åtnjuter i Sverige. Det borde vara självklart att en regering som kallar sig för ”världens första feministiska regering” för deras talan och blir deras röst, eftersom de under hot om våld och straff har förvägrats en egen.
Med anledning av det som ovan anförs vill jag fråga utrikesministern:
Avser ministern och regeringen att tydligare lyfta frågan om kvinnors rättigheter i sina fortsatta kontakter med Saudiarabien?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:634 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)
Utrikesdepartementet |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:634 av Tina Ghasemi (M) Kvinnors rättigheter i Saudiarabien
Tina Ghasemi har frågat mig om jag och regeringen avser att tydligare lyfta frågan om kvinnors rättigheter i våra fortsatta kontakter med Saudiarabien.
Regeringen ser mycket allvarligt på situationen för mänskliga rättigheter i Saudiarabien, i synnerhet avseende kvinnors åtnjutande av dessa. Frågorna lyfts kontinuerligt i Sveriges dialog med Saudiarabien, inklusive under statsministerns besök. Regeringen kommer självfallet även fortsättningsvis att ta upp dessa frågor med Saudiarabien.
Arbetet för att stärka de mänskliga rättigheterna internationellt och att motarbeta diskriminering på grund av bl.a. kön är högt prioriterat av regeringen.
I FN:s säkerhetsråd driver vi dessa frågor på ett metodiskt och integrerat sätt, inklusive med hjälp av säkerhetsrådets informella arbetsgrupp för kvinnor, fred och säkerhet. Kvinnors aktiva inflytande i fredsprocesser är en strategisk fråga för internationell fred och säkerhet och en fråga som Sverige kommer att fortsätta lägga fokus på.
Samtidigt är inte säkerhetsrådet den enda arenan för arbetet med jämställdhetsfrågor och Sverige är även aktiva bidragsgivare inom ett antal FN-organ som arbetar med frågorna. Vårt omfattande stöd och engagemang i UN Women är ett sådant exempel.
Stockholm den 26 januari 2017
Margot Wallström
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

