kvinnorna i försvaret
Skriftlig fråga 2000/01:721 av Strömbom, Inger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-02-15
- Anmäld
- 2001-02-20
- Besvarad
- 2001-02-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:721
av Inger Strömbom (kd) till försvarsminister Björn von Sydow om kvinnorna i försvaretFörsvarsmakten har uttalat att det behövs fler kvinnor i försvaret och i kampanjer uppmuntras kvinnor att göra militärtjänst och militär karriär. Försvarsministern har också nyligen uttalat sig för att, på andra sätt än kvinnlig värnplikt, locka in så många kvinnor som möjligt till försvaret.
Vid en frågestund i riksdagen för ett år sedan väckte jag frågan om kvinnorna och de fysiska kraven. Försvarsministern höll med om skillnaderna i mäns och kvinnors fysiska förutsättningar och antydde då att en lösning skulle kunna vara att det svenska försvaret förses med lättare utrustning och materiel. Med kännedom om försvarets ekonomiska läge syns emellertid detta vara en mycket långsiktig förbättring.
Enligt färska uppgifter från Pliktverket tas kvinnor in till militärtjänst trots att de vid mönstringen ofta saknar både fysisk styrka och tillräcklig kroppslängd. 69 % av kvinnorna uppfyller inte kraven. Av detta kan dras slutsatsen att antingen måste de fysiska kraven sänkas eller också måste målet att få fler kvinnor i försvaret omprövas.
Min fråga till statsrådet är:
Vad avser ministern göra för att målet om fler kvinnor i försvaret ska uppfyllas?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:721 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow
Svar på fråga 2000/01:721 om kvinnorna i försvaret
Försvarsminister Björn von Sydow
Inger Strömbom har frågat vad jag avser göra för att målsättningen om fler kvinnor i försvaret ska uppfyllas.
Regeringen anser att det är av stor vikt att andelen kvinnor ökar bland totalförsvarspliktiga som fullgör värnplikt och officerare och har därför den 14 december 2000 gett Försvarsmakten i uppdrag att intensifiera arbetet med att öka antalet kvinnliga officerare. Försvarsmakten ska även i samverkan med Totalförsvarets pliktverk utveckla informationen om kvinnors möjlighet att fullgöra värnpliktsutbildningen och aktivt verka för att fler kvinnor ska fullgöra värnpliktsutbildningen.
Slutligen ska Försvarsmakten den 1 mars 2001 redovisa en handlingsplan för att öka andelen kvinnor som fullgör värnplikt.
Jag anser också att det är av stor vikt att den sociala miljön präglas av hänsyn och tolerans för att öka viljan bland kvinnor för att tjänstgöra i försvaret.
Personalförsörjningsutredningen, som lämnar sitt betänkande den 28 februari 2000, ska i sitt förslag till Försvarsmaktens framtida personalförsörjning bl.a. beakta behovet av jämställdhet mellan könen. Tillsammans med det arbete som i dag pågår med anledning av Pliktutredningens betänkande, där exempelvis ett förändrat inskrivnings- och mönstringssystem föreslås, kommer det ligga till grund för ytterligare åtgärder för att öka andelen kvinnor i försvaret.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

