kvalificerad yrkesutbildning

Skriftlig fråga 2002/03:759 av Wahlgren, Marie (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-04-04
Inlämnad
2003-04-04
Besvarad
2003-04-09
Svar anmält
2003-04-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 4 april

Fråga 2002/03:759

av Marie Wahlgren (fp) till utbildningsminister Thomas Östros om kvalificerad yrkesutbildning

Kvalificerade yrkesutbildning (KY) är ett av många uppskattat inslag i det svenska utbildningsväsendet. Kombinationen av utbildning och praktik ger en god möjlighet för studenterna att komma in på arbetsmarknaden. Enligt SCB har 80 % av studenterna arbete eller eget företag sex månader efter utbildningen.

Nu kommer signaler om neddragningar inom dessa utbildningar, detta trots att företrädare för näringslivet snarare ser ett behov av en utökning. Sverige har redan brist på välutbildad arbetskraft inom många områden, ett problem som bara kommer att bli allvarligare under de närmaste åren. KY är naturligtvis inte enda sättet att motverka denna brist, men med utbildningarnas karaktär av företagsnära eftergymnasial utbildning är de ett sätt att snabbt utbilda personer inom bristyrken.

Vad avser ministern att göra för att bibehålla och om möjligt utöka kvalificerad yrkesutbildning?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:759 besvarad av Thomas Östros

den 9 april

Svar på fråga 2002/03:759 om kvalificerad yrkesutbildning

Utbildningsminister Thomas Östros

Marie Wahlgren har frågat mig vad jag avser att göra för att bibehålla och om möjligt utöka den kvalificerade yrkesutbildningen (KY).

Jag delar Marie Wahlgrens uppfattning att kvalificerad yrkesutbildning är ett uppskattat och viktigt inslag i utbildningsväsendet. Utbildningsformen är efterfrågad av näringslivet och uppvisar goda resultat när det gäller deltagarnas anställning efter avslutad utbildning. KY är ett viktigt instrument för att öka tillgången på kvalificerad arbetskraft.

Det är min och regeringens uppfattning att den kvalificerade yrkesutbildningen ska fortsätta att utvecklas för att möta de behov som finns i arbetslivet. Även om budgetläget för år 2004 är ansträngt kommer regeringen att värna den kvalificerade yrkesutbildningen så att verksamheten ska kunna bibehållas på nuvarande nivå. Det är regeringens ambition att i den takt som det statsfinansiella läget medger utöka KY.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.