Kriminellas tillgångar
Skriftlig fråga 2021/22:1169 av Tobias Andersson (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2022-02-28
- Överlämnad
- 2022-02-28
- Anmäld
- 2022-03-01
- Svarsdatum
- 2022-03-09
- Besvarad
- 2022-03-09
- Sista svarsdatum
- 2022-03-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
Frågan om hur rättsväsendet ska kunna komma över kriminella personers och grupperingars tillgångar tilltar i samband med att gängkriminaliteten förblir ett utbrett samhällsproblem.
Sveriges Radio rapporterade den 22 februari om Kronofogdens önskan att polisen ska kunna utmäta kriminellas tillgångar utan att myndigheten själv är med på plats – ett förslag som i reportaget fick gehör från Södertäljepolisen.
I Dagens Nyheter den 27 februari skrev undertecknad tillsammans med de rättspolitiska talespersonerna för Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna en debattartikel. I denna föreslog vi bland annat förbättrade möjligheter att förverka grovt kriminellas tillgångar. Förslaget syftar till att enklare komma åt tillgångar som gängkriminella tillskansat sig olagligt.
Mot bakgrund av detta önskar jag fråga justitie- och inrikesminister Morgan Johansson följande:
Vilka åtgärder avser regeringen att vidta för att komma åt gängkriminellas tillgångar?
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1169 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
Svar på fråga 2021/22:1169 av Tobias Andersson (SD) Kriminellas tillgångar
Tobias Andersson har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser att vidta för att komma åt gängkriminellas tillgångar.
Det är viktigt att Kronofogdemyndigheten har effektiva och ändamålsenliga verktyg för att driva in kriminellas skulder. Regeringen beslutade förra veckan om en lagrådsremiss med förslag för att bl.a. förbättra möjligheterna att genomföra utmätning på distans när Polismyndigheten påträffar utmätningsbar egendom i sin verksamhet. Det kan t.ex. röra sig om värdesaker som en person har med sig vid ett förhör eller kontanter som påträffas vid en trafikkontroll. Genom att egendom som inte kan förverkas i stället utmäts kan Kronofogdemyndighetens verksamhet utgöra ett led i arbetet mot organiserad brottslighet.
Förslaget kommer att öka myndigheternas möjligheter att gemensamt agera mot kriminella och det kommer härigenom skapas bättre förutsättningar att komma åt brottsvinster och driva in skulder. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 augusti 2022.
Utöver detta har regeringen också en utredning på remiss som har haft till uppdrag att se över och modernisera den svenska förverkandelagstiftningen med fokus på att säkerställa att brott inte ska löna sig.
Utredningen har föreslagit en rad förändringar som ska göra det lättare att komma åt kriminellas vinster av brott. Det handlar bland annat om att det ska införas en ny form av förverkande – självständigt förverkande av brottsvinster. Förverkande på denna grund ska enligt förslaget få ske utan att det behöver bevisas att någon har begått ett visst brott. Det ska i stället vara tillräckligt att det är visat att egendomen kommer från eller har finansierats genom brottslig verksamhet. Bedömningen ska göras utifrån förhållandena då egendomen påträffades samt utifrån personens egendoms- och inkomstförhållanden och omständigheterna i övrigt.
Förslaget innebär att värdefull egendom ska kunna förverkas från någon som inte kan uppvisa legala inkomster som möjliggjort inköpet av egendomen. Utredningen föreslår även andra förändringar som ska förbättra möjligheterna att säkra brottsvinster och stärka brottsoffrens ställning.
Remisstiden går ut den 27 april 2022. Därefter kommer beredningen av förslagen att fortsätta inom Regeringskansliet.
Stockholm den 9 mars 2022
Morgan Johansson
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

