kostnader för flytt av Swedint
Skriftlig fråga 1999/2000:1341 av Gunnarsson, Rolf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-08-22
- Besvarad
- 2000-08-30
- Anmäld
- 2000-09-19
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:1341
av Rolf Gunnarsson (m) till försvarsminister Björn von Sydow om kostnader för flytt av SWEDINTEnligt riksdagsmajoritetens beslut ska försvarets internationella kommando SWEDINT:s verksamhet flyttas från Almnäs, Södertälje, till Stockholm/Kungsängen. Det talades, i underlaget före beslut, om de stora produktionsökningar/effektiviseringar som skulle göras genom denna flytt.
Nu har, enligt uppgifter, stora frågetecken kommit då det gäller totalkostnaden för den planerade flytten och för kostnaden för att komma i gång med den nya, mera effektiva verksamheten i Kungsängen.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidtaga för att flytten ska hållas inom angivna kostnadsramar?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1341 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow
den 30 augusti
Svar på fråga 1999/2000:1341 om kostnader för flytt av SWEDINT
Försvarsminister Björn von Sydow
Rolf Gunnarsson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att flytten av SWEDINT ska hållas inom angivna kostnadsramar.
Regeringen föreslog i proposition 1999/2000:30 att Försvarets internationella kommando, SWEDINT, skulle omlokaliseras till Upplands-Bro/Kungsängen. Samlokalisering med annan verksamhet, goda produktionsförutsättningar och kommunikationer samt närheten till Regeringskansliet och Försvarsmaktens högkvarter i Stockholm var några av de skäl som regeringen anförde som motivering till omlokaliseringen.
Riksdagen godkände genom sitt bifall till proposition 1999/2000:30 yrkandena 17 och 19 förslaget att omlokalisera Försvarets internationella kommando från Södertälje till Upplands-Bro/Kungsängen (1999/2000:FöU2, rskr. 1999/2000:168).
Regeringen fattade den 30 mars 2000 beslut om ändring av regleringsbrev för Försvarsmakten med anledning av riksdagens beslut om proposition 1999/2000:30. Av beslutet framgår bl.a. att Försvarsmakten senast den 1 juli 2000 ska påbörja omlokaliseringen av Försvarets internationella kommando från Södertälje/Almnäs till Upplands-Bro/Kungsängen. Omlokaliseringen ska vara avslutad senast den 31 december 2001. Regeringen föreskriver också att förändringen ska göras i snabbare takt om så är möjligt för att tidigarelägga besparingsutfall.
Försvarsmakten återrapporterar löpande till regeringen hur omstruktureringsarbetet fortgår. Efter vad jag erfarit visar både den redovisning som lämnades i samband med delårsrapporten för 2000 samt de löpande kontakterna mellan Försvarsmakten och Försvarsdepartementet att omstruktureringsarbetet fortgår i enlighet med den plan som myndigheten beslutat och att den beräknade kostnadsramen kommer att hållas.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

