Kontroll av läkemedelsförsäljning
Skriftlig fråga 2009/10:374 av Sonidsson, Eva (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2009-12-18
- Anmäld
- 2009-12-21
- Besvarad
- 2010-01-13
- Svar anmält
- 2010-01-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 18 december
Fråga
2009/10:374 Kontroll av läkemedelsförsäljning
av Eva Sonidsson (s)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Enligt uppgifter i tidningen Metro den 16 december råder det stor oklarhet om vem som ska kontrollera läkemedelsförsäljningen i butikerna.
Enligt en politisk sakkunnig på Socialdepartementet är det kommunernas sak. Stockholms kommun menar att det är Socialstyrelsens ansvar medan Göteborgs kommun anser att det är Läkemedelsverkets sak. Malmö kommun tror att ansvaret möjligen kan bli en angelägenhet för kommunen, men man saknar information i frågan. Enligt tidningen råder det ett totalt kaos ute i kommunerna.
Det måste självklart finnas ett tydligt regelverk för kontroll av läkemedelsförsäljning. Återigen har regeringen hellre handlat snabbt än att ha gjort rätt, då det uppenbart brister i informationen både till dem som ska sälja läkemedel och till dem som ska kontrollera försäljningen.
Vilka åtgärder avser socialministern att vidta för att rätta till dessa brister?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:374 besvarad av Socialminister Göran Hägglund
Svar på fråga
2009/10:374 Kontroll av läkemedelsförsäljning
Socialminister Göran Hägglund
Eva Sonidsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att rätta till brister rörande kontrollen av läkemedelsförsäljning i butikerna.
Det finns ett tydligt regelverk för kontrollen av handeln med vissa receptfria läkemedel på andra försäljningsställen än öppenvårdsapotek. Enligt lagen (2009:730) om handel med vissa receptfria läkemedel ska den kommun där detaljhandeln bedrivs kontrollera efterlevnaden av lagen och de föreskrifter som har meddelats i anslutning till lagen. Brister som kommunen upptäcker ska rapporteras till Läkemedelsverket. Läkemedelsverket ska enligt förordningen (2009:929) om handel med vissa receptfria läkemedel underrätta kommunerna om de anmälningar som kommer in från näringsidkare som vill bedriva detaljhandel med receptfria läkemedel.
Innan lagen trädde i kraft lämnade Läkemedelsverket information till Sveriges Kommuner och Landsting (SKL), vilken sedan lades ut på SKL:s hemsida. Listor har skickats till varje kommun över de butiker som anmält försäljning.
Läkemedelsverket kommer att i början av 2010 ta fram en vägledning som stöd för kommunerna i den kontroll som de enligt lagen är utsedda att utföra. Läkemedelsverket planerar också att under året tillsammans med SKL anordna utbildningar för kommunernas utsedda inspektörer för att ytterligare stödja kommunerna i deras kontroll. Jag ser positivt på dessa insatser som ytterligare förbättrar förutsättningarna för en god kontroll av handeln med vissa receptfria läkemedel.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

