Kontakter med Samhall

Skriftlig fråga 2020/21:2782 av Lars Beckman (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2021-05-06
Överlämnad
2021-05-07
Anmäld
2021-05-18
Svarsdatum
2021-05-19
Besvarad
2021-05-19
Sista svarsdatum
2021-05-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

 

I en granskning av det statliga bolaget Samhall i SVT:s Uppdrag granskning kom det fram minst sagt anmärkningsvärda uppgifter om bolaget. Inför programmet sände Samhall ut en intern information till medarbetarna. I en del av skrivelsen skriver bolaget:

”Exakt vad som kommer tas upp i programmet vet vi inte, men i stora drag kommer det handla om vilka personer som blir anvisade till oss, att kraven för att jobba på Samhall blivit för höga och hur affärer är viktigare än medarbetarna. Uppdrag granskning har intervjuat flera tidigare chefer som berättar sin (negativa) bild av hur Samhall arbetar.  I programmet så kommer även vår styrelseordförande Cecilia Schelin Seidegård svara på frågor. De har även intervjuat ansvarig på Arbetsförmedlingen och arbetsmarknadsminister Eva Nordmark. (Båda två tar oss i försvar.)”

Bolaget skriver i sin interna information att bolagets styrelseordförande och arbetsmarknadsminister kommer att ta bolaget i försvar. Det innebär att det måste ha skett en dialog mellan statsrådet och bolaget efter det att intervjun genomfördes av statsrådet av SVT och Samhall.

Med anledning av detta vill jag fråga arbetsmarknadsminister Eva Nordmark:

 

Vilka direkta kontakter har skett mellan arbetsmarknadsministern eller departementet eller statsrådets pressavdelning och Samhall inför och efter SVT:s Uppdrag gransknings granskning av Samhall?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2782 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

A2021/01104/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:2782 av Lars Beckman (M)
Kontakter med Samhall

Lars Beckman har frågat mig vilka direkta kontakter som har skett mellan mig eller departementet eller statsrådets pressavdelning och Samhall inför och efter SVT:s Uppdrag gransknings granskning av Samhall.

Samhalls verksamhet och de arbetstillfällen som den skapar är viktiga för att kvinnor och män med funktionsnedsättning och nedsatt arbetsförmåga som står utanför arbetsmarknaden ska kunna ges möjlighet till meningsfulla jobb. Departementet följer verksamheten i Samhall kontinuerligt och som en del i detta har jag haft ett sedan tidigare inplanerat möte med Samhalls VD. Mötet ägde rum efter min intervju med SVT:s Uppdrag granskning.

Som en del i arbetet med att inhämta fakta för framtagande av underlag inför intervjun har även kontakter tagits mellan departementet och Samhall.

Stockholm den 19 maj 2021

Eva Nordmark

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.