Könsuppdelad statistik

Skriftlig fråga 2010/11:555 av Qarlsson, Annika (C)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2011-05-26
Anmäld
2011-05-30
Besvarad
2011-06-01
Svar anmält
2011-06-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 maj

Fråga

2010/11:555 Könsuppdelad statistik

av Annika Qarlsson (C)

till socialminister Göran Hägglund (KD)

Socialstyrelsen och SKL tar i samarbete fram Öppna jämförelser av hälso- och sjukvårdens kvalitet och effektivitet. Det är ett oerhört viktigt verktyg för att kunna se om det skiljer i vård mellan kön och var det sker. För att det är ett så viktigt verktyg finns också kravet i svensk statistikförordning § 14 där det står att ”individbaserad officiell statistik skall vara uppdelad efter kön om det inte finns särskilda skäl mot detta”. Det ryktas att det tagits beslut om att 2011 års upplaga av Öppna jämförelser inte ska könsuppdelas. Mot bakgrund av statistikförordningen antar jag att det är ett missförstånd och önskar socialministerns försäkran om att de öppna jämförelserna i enlighet med statistikförordningen ska redovisas könsuppdelad.

Är det socialministerns avsikt att de öppna jämförelserna av hälso- och sjukvårdens kvalitet och effektivitet ska könsuppdelas?

Svar på skriftlig fråga 2010/11:555 besvarad av Socialminister Göran Hägglund

den 1 juni

Svar på fråga

2010/11:555 Könsuppdelad statistik

Socialminister Göran Hägglund

Annika Qarlsson har frågat mig om det är min avsikt att de öppna jämförelserna av hälso- och sjukvårdens kvalitet och effektivitet ska könsuppdelas.

Jag anser naturligtvis att Öppna jämförelser ska redovisas könsuppdelat i så hög grad som möjligt. Det stämmer att det är ett missförstånd att könsuppdelning inte kommer att göras i 2011 års upplaga av Öppna jämförelser.

Öppna jämförelser publiceras både i bokform och på Socialstyrelsens och Sveriges Kommuner och Landstings hemsidor. I 2011 års upplaga av Öppna jämförelser kommer alla variabler, som kan delas upp på kön, att finnas tillgängliga könsuppdelat på Internet. Eftersom jämförelserna omfattar fler indikatorer än förra året kommer boken, av utrymmesskäl, inte att vara könsuppdelad i lika hög grad som på hemsidorna. Sammanfattningsvis kommer 2011 års öppna jämförelser av hälso- och sjukvårdens kvalitet och effektivitet tillgängliggöra fler könsuppdelade variabler än förra året.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.