Konsekvenserna av ny passlag
Skriftlig fråga 2005/06:50 av Nordmark, Gunnar (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2005-09-28
- Anmäld
- 2005-09-29
- Besvarad
- 2005-10-06
- Svar anmält
- 2005-10-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 26 september
Fråga 2005/06:50 av Gunnar Nordmark (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s)
Konsekvenserna av ny passlag
Sedan riksdagen i våras fattade beslut om ny passlag har många av de negativa konsekvenser som befarades blivit verklighet. Ett antal poliskontor har lagts ned som en direkt följd av beslutet. På ett antal mindre orter där poliskontor med rätt att sköta passhanteringen finns har servicen för de passökande minskat genom att man på olika sätt har minskat på öppettiderna. Detta får givetvis inte bara konsekvenser för passökande utan även för polisens närvaro i mindre samhällen över huvud taget.
Det finns brister i informationen från Rikspolisstyrelsen till berörda passexpeditioner, exempelvis vad det gäller att passfoton i framtiden endast får vara tagna rakt framifrån. Informationen har uppenbarligen nått berörda passexpeditioner och passökande alldeles för sent och det finns exempel på passökande som åsamkats onödiga extra kostnader på grund av detta. Antalet ansökningar om pass har ökat inför den nya lagens ikraftträdande. Detta bör till del ha sin bakgrund i att många människor har insett att pass utfärdade före den 1 oktober har dubbelt så lång giltighetstid som de nya passen. Det finns exempel på att passexpeditioner inte kommer att hinna hantera alla dessa ansökningar utan att människor trots att de önskat annorlunda erhåller de nya passen. Det torde framstå som ganska klart att den korta tid som gått från tidpunkten för beslutet om ny passlag och fram till dess genomförande inneburit en rad negativa konsekvenser för passökande i synnerhet och medborgare i allmänhet.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga justitieministern vilka åtgärder han avser att vidta för att begränsa de ovan beskrivna negativa effekter som beslutet om ny passlag haft för enskilda och för allmänheten i stort.
Svar på skriftlig fråga 2005/06:50 besvarad av Thomas Bodström
Svar på fråga 2005/06:50 om konsekvenserna av ny passlag
Justitieminister Thomas Bodström
Gunnar Nordmark har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att begränsa de negativa effekter som beslutet om ny passlag haft för enskilda och allmänheten i stort.
Att kriminella utnyttjar förfalskade passhandlingar för att kunna röra sig fritt mellan länderna är ett problem som måste hanteras. Pass används till exempel vid förmögenhetsbrott, människohandel och terroristbrott. I dag finns över 250 000 giltiga pass registrerade som stulna eller borttappade.
Från den 1 oktober 2005 utfärdas därför en ny säkrare typ av pass. Ett antal åtgärder har gjorts för att höja säkerheten. En av dessa åtgärder är att införa så kallade biometriska uppgifter i passen.
Detta är också en del av ett pågående internationellt arbete, både inom FN och EU. Inom EU har en förordning beslutats som innebär att samtliga medlemsstater ska införa biometriska kännetecken i pass och resehandlingar.
En annan åtgärd för att öka säkerheten i pass är att giltighetstiden på de nya passen har sänkts från tio år till fem år. Halveringen av giltighetstiden är ett viktigt led i att försvåra missbruket.
Passmyndigheterna är ansvariga för utfärdande av pass. I samband med övergången till de nya passen har det uppstått längre väntetider än normalt för att få ett nytt pass. Rikspolisstyrelsen som samordnar passmyndigheterna gör vad de kan för att lösa de övergående problem som uppstått i inledningsskedet. Naturligtvis måste polisens servicenivå inom all verksamhet hålla en tillfredsställande nivå. Det pågår ett ständigt arbete inom polisen med dessa frågor. Jag följer den utvecklingen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
