konsekvenserna av kriminalvårdsbesparingar

Skriftlig fråga 2004/05:1103 av Magnusson, Cecilia (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-03-02
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2005-03-02
Besvarad
2005-03-11
Svar anmält
2005-03-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 2 mars

Fråga 2004/05:1103

av Cecilia Magnusson (m) till justitieminister Thomas Bodström om konsekvenserna av kriminalvårdsbesparingar

Ansträngda arbetsförhållanden och överbeläggningar är vardagsmat för de anställda på de svenska häktena. Under november 2004 var beläggningen på svenska häkten 103 % då 2 078 personer skulle dela på 2 016 platser

I Göteborg har kriminalvården fått i uppdrag att spara 21 miljoner kronor under en treårsperiod. I praktiken innebär det att 25 tjänster kommer att försvinna. Anställda fruktar att besparingarna kommer att leda till att häktet i Göteborg blir mindre säkert. Problemen finns inte bara i Göteborg. Kronobergshäktet i Stockholm har haft problem under året som gått. Enligt häkteschefen har standarden sjunkit med följd att det uppkommit brister i hygien och att den ålagda kontaktservicen inte utförs enligt anvisningarna.

Trots problem med rymningar och överbeläggningar på de svenska häktena under året har regeringen lagt stora sparkrav på kriminalvården fram till 2007. Det innebär mindre personal på fängelserna och häktena. Man kan undra hur det förbättrar kriminalvården eller minskar överbeläggningarna.

Min fråga till justitieministern är följande:

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att begränsa de negativa effekterna av besparingarna inom kriminalvården?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:1103 besvarad av Thomas Bodström

den 11 mars

Svar på fråga 2004/05:1103 om konsekvenserna av kriminalvårdsbesparingar

Justitieminister Thomas Bodström

Cecilia Magnusson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att begränsa de negativa effekterna av besparingarna inom kriminalvården.

Regeringen har aviserat att kriminalvårdens anslag ska höjas med en miljard kronor fram till 2007. Till skillnad från vad Cecilia Magnusson påstår är det alltså inte fråga om besparingar utan om kraftiga resursförstärkningar. För att de höjda anslagen ska göra största möjliga nytta är det viktigt att verksamheten bedrivs så effektivt som möjligt. Därför bejakar regeringen det effektiviseringsprogram som kriminalvården själv beslutat och som nu genomförs. I detta arbete ingår bland annat att hitta effektivare arbetsformer. Kriminalvården har nyligen redovisat hur personalresurserna kan användas effektivare. Av redovisningen framgår att betydande effektiviseringar kan göras utan att säkerhet, rättssäkerhet eller programverksamhet eftersätts.

Kriminalvården har i det nyligen inlämnade budgetunderlaget redovisat att antalet intagna förväntas öka mer än tidigare beräknat och att utgifterna därmed ökar. Regeringen kommer att ta ställning till kriminalvårdens resursbehov inom ramen för det ordinarie budgetarbetet.

Avslutningsvis vill jag framhålla att stora ansträngningar görs för att förbättra beläggningssituationen. Under våren kommer kriminalvården att inrätta ytterligare ca 500 platser. Dessa platser kommer bland annat att avlasta häktet Kronoberg.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.