Konkurrensen på postmarknaden

Skriftlig fråga 2024/25:559 av Rasmus Ling (MP)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2024-12-09
Överlämnad
2024-12-10
Anmäld
2024-12-11
Svarsdatum
2024-12-18
Besvarad
2024-12-18
Sista svarsdatum
2024-12-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

 

Under hösten 2024 ställde riksdagsledamot Anders Karlsson (C) en skriftlig fråga (2024/25:60) om det planerade förvärvet av 21 Grams Holding AB, som Postnords helägda dotterbolag Postnord Strålfors planerar. Förvärvet granskas av Konkurrensverket, och finansministern svarade att det inte var hennes eller regeringens sak att ha åsikter om enskilda förvärvsbeslut.

Frågan är dock större än så. Om förvärvet får godkänt från Konkurrensverket och genomförs kommer konkurrensen att minska drastiskt, då gissningsvis med stora kostnadsökningar som följd för företag runt om i landet men också för många myndigheter.

Man kan givetvis ha en politisk diskussion om huruvida postmarknaden alls bör vara en konkurrensutsatt marknad. Men att ha en enda aktör, som har ett tydligt vinstsyfte, torde under alla omständigheter vara sämre att ha en konkurrenssituation på en fri marknad eller att återgå till en myndighetsstruktur.

Även om Elisabeth Svantesson och regeringen inte vill besvara frågan om det enskilda förvärvet, hur stora konsekvenser det än må få, vore det intressant att få svar på vad regeringen ser framför sig gällande postmarknaden. Vill man ha en oligopolmarknad med en statlig aktör, vill man återreglera postmarknaden eller kommer man att ta några initiativ för att stärka konkurrensen?

Mot bakgrund av detta vill jag fråga finansminister Elisabet Svantesson:

 

Kommer ministern och regeringen att ta några initiativ för att stärka konkurrensen på postmarknaden?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:559 besvarad av Statsrådet Erik Slottner (KD)

Svar på fråga 2024/25:559 Konkurrensen på postmarknaden

till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

 

Svar på fråga 2024/25:559 av Rasmus Ling (MP)
Konkurrensen på postmarknaden

Rasmus Ling har frågat finansministern om regeringen och ministern kommer att ta några initiativ för att stärka konkurrensen på postmarknaden. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Regeringen värnar om en väl fungerande konkurrens, vilket främjar innovation, produktivitet, ekonomisk tillväxt och rimliga priser för hushållen.

PostNord AB (PostNord), liksom andra statligt och privatägda bolag, ska följa konkurrenslagen (2008:579) och aktiebolagslagen (2005:551). Bolagets styrelse och ledning ansvarar för organisationen och förvaltningen av bolagets angelägenheter samt för den löpande operativa verksamheten såsom förvärv av dotterbolag.

Konkurrensverket prövar vissa förvärv och frågor om eventuell snedvridning av konkurrensen enligt konkurrenslagens bestämmelser om företagskoncentrationer och reglerna om konkurrensbegränsande offentlig säljverksamhet. Ett företagsförvärv eller samgående ska förbjudas om det kan leda till påtagligt skadliga effekter på konkurrensen inom hela landet eller en avsevärd del av landet. Om det är tillräckligt för att undanröja de skadliga effekterna, kan mindre ingripande åtgärder än ett förbud bli aktuella. Företag kan också själva göra åtaganden för att få igenom en anmäld företags­koncentration som riskerar att leda till konkurrensproblem. Regeringen får inte bestämma hur en förvaltningsmyndighet i ett särskilt fall ska besluta i ett ärende som rör myndighetsutövning.

Regeringen har gett en särskild utredare i uppdrag att se över reglerna om konkurrensbegränsande offentlig säljverksamhet i konkurrenslagen för att öka möjligheterna för Konkurrensverket att utreda och vidta åtgärder mot offentliga aktörer som skadar konkurrensen. Syftet med reglerna är att främja en effektiv konkurrens på lika villkor till nytta för konsumenterna.

Under 2023 fanns det 24 postoperatörer med tillstånd att bedriva postverksamhet på den svenska postmarknaden. PostNord är störst på marknaden för traditionella brevtjänster men bolaget har tappat marknadsandelar till mindre aktörer. På paketmarknaden fanns då 16 aktörer. Även på denna delmarknad är PostNord störst men marknadskoncentrationen har minskat. Under förra året har det funnits minst fyra aktiva distributörer i samtliga postnummerområden och i en övervägande majoritet av områdena finns det betydligt fler aktörer. Med anledning av detta har Post- och telestyrelsen (PTS) nyligen beslutat att skyldigheten för PostNord att leverera paket tas bort i de nya tillståndsvillkoren för bolaget, vilket innebär att alla aktörer kan konkurrera på denna marknad på samma villkor.

PTS har till uppgift att bl.a. bevaka, analysera och beskriva postmarknadens utveckling och rapportera detta till regeringen. Myndigheten har även till uppgift att främja en effektiv konkurrens på postområdet. Regeringen verkar därmed för att stärka konkurrens på detta område.

 

Stockholm den 18 december 2024

 

 

 

Erik Slottner

 

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.