konflikten i Uganda
Skriftlig fråga 2004/05:725 av Runegrund, Rosita (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-01-14
- Anmäld
- 2005-01-17
- Besvarad
- 2005-01-19
- Svar anmält
- 2005-01-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 14 januari
Fråga 2004/05:725
av Rosita Runegrund (kd) till utrikesminister Laila Freivalds om konflikten i UgandaOrganisationen Läkare utan gränser (MSF) konstaterar i en rapport att Ugandas regering inte har uppfyllt sin huvuduppgift att skydda befolkningen i norra Uganda. Människor har tvångsförflyttats till så kallade "skyddade byar", men även i dessa byar lever befolkningen under konstant hot om våld från såväl LRA som från den statskontrollerade armén (UPDF) @ vars uppgift är att skydda befolkningen.
I de "skyddade byarna" sprids sjukdomar, barn kidnappas, folk misshandlas och kvinnor våldtas. Civila, däribland barn, tvångsrekryteras till armén, vilket gör dem till både offer och förövare.
År 2003 svarade utrikesministern på en fråga som fokuserade på barnens situation i Uganda. Utrikesministern svarade att Sida ansåg att befolkningens säkerhet i norra Uganda var högt prioriterad, men att det av säkerhetsskäl varit svårt att genomföra. Vidare hade utrikesministern diskuterat det allvarliga läget med Ugandas utrikesminister James Wapakhabulo, och EU hade gjort ett "kraftfullt uttalande" riktat till den ugandiska regeringen om nödvändigheten att hitta en fredlig lösning på konflikten.
På vilket sätt har utrikesministern sedan hösten 2003 engagerat sig för att främja en lösning av konflikten och barnens situation i norra Uganda?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:725 besvarad av Laila Freivalds
Svar på fråga 2004/05:725 om konflikten i Uganda
Utrikesminister Laila Freivalds
Rosita Runegrund har frågat mig på vilket sätt jag sedan hösten 2003 har engagerat mig för att främja en lösning av konflikten och barnens situation i norra Uganda.
Jag delar Rosita Runegrunds oro över konflikten i norra Uganda och inte minst oron över barnens utsatthet. Det är barnen, både pojkar och flickor, som drabbas hårdast av konflikten. En hel generation håller på att gå förlorad.
När det gäller konflikten i norr fortsätter Sverige oförtrutet att vara mycket aktivt både bilateralt och multilateralt, inte minst genom EU. I enlighet med Cotonouavtalet kommer EU att inom kort inleda en politisk dialog med Ugandas regering. Läget i norr är en av de allra viktigaste frågorna i dialogen. Sverige deltar i arbetet i Kampala med att implementera EU:s riktlinjer om barn i väpnade konflikter. Dessa kommer bland annat att fokusera på hur EU kan bistå flickor som blivit sexuellt trakasserade och även hur man med utbildning kan stödja dessa ungdomar. Dessutom har EU i Kampala i dagarna utarbetat en strategi för utvecklingssamarbetet till norra Uganda.
I Sidas nu gällande landstrategi för Uganda är stöd till den norra regionen prioriterat för vårt utvecklingssamarbete. Flera biståndsinsatser @ till exempel landsbygdselektrifiering, hälsostöd, demokrati/MR-insatser @ innehåller komponenter för norra Uganda, som hittills dock inte har kunnat genomföras i någon större utsträckning på grund av säkerhetsläget. Min förhoppning är att säkerhetsläget snart ska förbättras så att programmen kan sättas i gång. Sverige kommer att stödja genomförandet av både ugandiska regeringens återuppbyggnadsplan för norr och de riktlinjer, som nu antagits av parlamentet, för att flyktingarna ska flytta tillbaka till sina byar och få förstärkt skydd @ IDP-policyn. Detta är åtgärder som, om de genomförs, förhoppningsvis kommer att göra vardagen något drägligare också för barnen.
Svenskt stöd till utsatta barn är trots säkerhetsläget relativt omfattande och Sverige stöder UNICEF, FAO och OCHA. Dessutom stöder vi WFP, Rädda Barnen Danmark, International Organisation of Migration samt Oxfam Humanitarian Relief. Biståndet genom Rädda Barnen riktar sig till för detta barnsoldater @ omhändertagande efter att de återkommit från LRA, viss utbildning och sökande efter deras anhöriga etcetera @ liksom stödet till UNICEF.
I samtal med representanter för Ugandas regering har jag uppmanat den ugandiska regeringen att öka sina ansträngningar för att hitta en fredlig lösning. UD:s statssekreterare Annika Söder har vid olika tillfällen tagit upp läget i norr och barnens situation med president Museveni. Så sent som i november förra året hade biståndsminister Carin Jämtin ett möte med president Museveni vid ett internationellt möte i Dar-es-Salaam. Hon upprepade också den svenska regeringens oro för det långvariga kriget i norr.
Det finns nu en förhoppning om att fredsavtalet för Sudan kan ha en positiv inverkan på norra Uganda och att de ansträngningar som också görs för att bilägga konflikten i norr ska nå resultat.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

