konflikten i Uganda

Skriftlig fråga 2003/04:269 av Runegrund, Rosita (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-11-14
Inlämnad
2003-11-14
Besvarad
2003-11-19
Svar anmält
2003-11-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 14 november

Fråga 2003/04:269

av Rosita Runegrund (kd) till utrikesminister Laila Freivalds om konflikten i Uganda

För många är kanske bilden av Uganda ett land som sedan slutet av 1980-talet gått från inbördeskrigets helvete och ekonomisk katastrof till en modell av relativ fred, stabilitet och till och med viss tillväxt. För väldigt många människor, speciellt barn, handlar verkligheten om helt andra företeelser: krig, tortyr, kidnappning och sexslavhandel. FN:s undergeneralsekreterare för nödhjälpsamordning, Jan Egeland, har besökt området där kriget mellan den så kallade Herrens befrielsearmé (LRA) och regeringsstyrkorna pågått i 15 år. Egeland menar att det är ett krig riktat mot barn. Rebellerna kidnappar, hjärntvättar och tvingar barnen att bli soldater eller sexslavar. Inte sällan tvingas barnsoldaterna anfalla och döda sina egna familjemedlemmar i sina egna byar.

Regeringen i Uganda verkar inte ha vare sig viljan eller förmågan att skydda civilbefolkningen. Rebellerna själva har inget samlat intresse av fred och vare sig förväntar eller har erbjudits någon konkret fredsuppgörelse. President Museveni har tappat intresset för fredssamtal och tror snarare att militära resurser slutligen kommer att knäcka rebellerna. Enligt BBC News har en militär talesman för regeringen i Uganda beskrivit den senaste vågen av rebellattacker som "de sista sparkarna från en döende häst". I själva verket finns rebellerna i stora delar av landet och kontrollerar på många håll landsbygden medan regeringstrupperna har kontroll över centralorter. Kriget fortsätter och fler barn blir soldater och sexslavar.

Vad avser ministern att göra för att uppmärksamma barnens situation i Uganda?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:269 besvarad av Laila Freivalds

den 19 november

Svar på fråga 2003/04:269 om konflikten i Uganda

Utrikesminister Laila Freivalds

Rosita Runegrund har frågat mig vad jag avser att göra för att uppmärksamma barnens situation i Uganda.

Jag är lika bekymrad som Rosita Runegrund över situationen i norra Uganda och det mänskliga lidandet i regionen. Detta oerhörda våld, inte minst mot barnen, måste stoppas. Fred är också en förutsättning för att de aktuella områdena ska kunna utvecklas.

Utan tvekan är det barnen som drabbas hårdast i denna konflikt. En konflikt som ingalunda är bortglömd vare sig av Sverige eller de andra givarna. Ugandas regering försöker lösa konflikten dels med militära medel, dels genom olika förhandlingslösningar. De senare innebär bland annat att man har utfärdat en allmän amnesti för LRA-soldater och att presidenten har utsett medlemmar i regeringen till ett så kallat peace team för att föra fredssamtal med LRA. Sådana förhandlingar har dock varit mycket svåra att genomföra bland annat genom att LRA återkommande har brutit mot vapenvilor och genom att organisationen tycks sakna en egentlig representation.

I Sidas nu gällande landsstrategi för Uganda är stöd till befolkningen i norr ett högt prioriterat område för vårt utvecklingssamarbete. Av säkerhetsskäl har detta dock varit svårt att genomföra. Svenskt stöd till utsatta barn är trots detta relativt omfattande och inbegriper under åren 2003@2005 bland annat humanitärt bistånd genom WFP, stöd till Unicef, OCHA, Rädda Barnen Danmark, International Organisation of Migration samt till Oxfam Humanitarian Relief.

I samtal med representanter för Ugandas regering har jag liksom min företrädare uppmanat den ugandiska regeringen att hitta en lösning som innebär en bestående fred för hela landet. Så sent som i oktober i år hade jag tillfälle att diskutera detta allvarliga läge med landets utrikesminister James Wapakhabulo vid ett möte i Kampala. Utrikesdepartementet har också tagit emot företrädare för de religiösa ledarna i norr för att diskutera hur man kan komma framåt i dialogen mellan LRA och regeringen.

Inom ramen för EU är Sverige också mycket aktivt, både i Bryssel och i Kampala. Under det internationella givarmötet i Kampala i maj gjorde EU ett kraftfullt uttalande, riktat till ugandiska regeringen, om situationen i norr och om nödvändigheten att hitta en fredlig lösning på konflikten. EU försöker också sätta press på den ugandiska regeringen att vidta åtgärder för att öka säkerheten för civilbefolkningen.

Alla dessa insatser till trots har det inte varit möjligt att nå en fredlig lösning på konflikten. Det internationella samfundet bör fortsatt starkt engagera sig för att främja en lösning av konflikten och min avsikt är att fortsätta göra detsamma.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.