Konfiskering av ryska tillgångar
Skriftlig fråga 2021/22:1233 av Markus Wiechel (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2022-03-09
- Överlämnad
- 2022-03-10
- Anmäld
- 2022-03-14
- Svarsdatum
- 2022-03-16
- Besvarad
- 2022-03-16
- Sista svarsdatum
- 2022-03-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Ann Linde (S)
Mot bakgrund av den pågående ryska invasionen av Ukraina har vi sett alltifrån enskilda individer och mindre organisationer till regeringar och internationella sammanslutningar verka för att på olika sätt stötta Ukraina. Röster har nu också höjts för att tillgångar tillhörande exempelvis ryska oligarker i det ryska ledarskiktet ska beslagtas eller konfiskeras, alternativt att sådant som på annat sätt kan kopplas till den ryska staten beslagtas. Ett exempel är den amerikanska parlamentsledamoten Lance Gooden, som har föreslagit återupplivandet av en arkaisk bestämmelse om kaparbrev genom vilken det skulle bli tillåtet att beslagtaga i vart fall fartyg eller luftfartyg tillhörande oligarker som är föremål för amerikanska sanktioner.
Frankrikes president Emmanuel Macron är inne på samma bana. Han har nämligen lagt en order om att kartlägga ryska oligarkers tillgångar i Frankrike, med syfte att konfiskera dem. I Storbritannien väntas också förslag i samma melodi, och den spanska regeringen har begärt in uppgifter från hamnar och båtföreningar om vilka fartyg som ägs av ryssar, vilket uppenbarligen också kan vara ett steg i att beslagta dem.
Än så länge tycks det inte finnas några formella förslag på EU-nivå om att unionens sanktioner mot Ryssland också ska omfatta regelrätta konfiskeringar eller liknande, snarare än frysande av tillgångar. Det verkar dock förekomma i diskussioner och kan mycket väl föreslås formellt inom kort.
Mot bakgrund av ovanstående önskas utrikesminister Ann Linde svara på följande fråga:
Önskar ministern medverka till konfiskering av tillgångar tillhörande ryska staten eller ryska oligarker i Sverige eller inom ramen för det internationella samfundet givet Rysslands invasion av Ukraina, och hur ser ministern på den typen av förslag?
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1233 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)
Svar på fråga 2021/22:1233 av Markus Wiechel (SD)
Konfiskering av ryska tillgångar
Markus Wiechel har frågat mig om jag vill medverka till konfiskering av tillgångar tillhörande ryska staten eller ryska oligarker i Sverige eller inom ramen för det internationella samfundet givet Rysslands aggression mot Ukraina, och hur jag ser på den typen av förslag.
Regeringen agerar med kraft och bredd för att i denna svåra stund stödja Ukraina och bidra till att motverka den brutala ryska invasionen och flagranta aggressionen riktad mot landet och hela den europeiska säkerhetsordningen. Sanktioner är i detta sammanhang ett centralt instrument. EU har enats om det mest omfattande sanktionspaketet någonsin och samordnat detta med andra partners.
EU:s sanktioner är av principskäl riktade och reversibla. Grundsyftet med sanktioner är att åstadkomma ett förändrat beteende, inte att fungera som en allmän bestraffning. EU:s sanktioner kan anpassas om det beteende som sanktionerna söker påverka förändras. Till skillnad från exempelvis frysning av tillgångar är dock konfiskering inte en reversibel åtgärd.
Utifrån denna grundhållning kommer regeringen aktivt bidra till fortsatta diskussioner om möjliga ytterligare sanktionsåtgärder mot Ryssland, inom EU och tillsammans med internationella partners.
Stockholm den 16 mars 2022
Ann Linde
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

