Kompetensen i organisationskommittén för den nya myndigheten för säkerhet och beredskap

Skriftlig fråga 2007/08:1063 av Karlsson, Anders (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-04-11
Inlämnad
2008-04-11
Besvarad
2008-04-16
Svar anmält
2008-04-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 11 april

Fråga

2007/08:1063 Kompetensen i organisationskommittén för den nya myndigheten för säkerhet och beredskap

av Anders Karlsson (s)

till försvarsminister Sten Tolgfors (m)

Regeringen har överlämnat en proposition till riksdagen där man lägger ned Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar. I stället tillskapas en ny myndighet för säkerhet och beredskap.

Propositionen överlämnar flertalet frågor att lösa till den organisationskommitté som fått i uppgift att organisera den nya myndigheten. Bland annat får kommittén i uppgift att lösa lokaliseringsfrågan. Arbetet ska ledas av Helena Lindberg på KBM.

Det är flera avgörande beslut som denna kommitté ska fatta. För att tillvarata kompetens och skapa en trygg omställningsprocess för de anställda är sammansättningen av stor vikt.

Min fråga till försvarsministern är därför vilken kompetens försvarsministern verkat för ska ingå i organisationskommittén och hur han tillser att alla berörda myndigheter representeras.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:1063 besvarad av Försvarsminister Sten Tolgfors

den 16 april

Svar på fråga

2007/08:1063 Kompetensen i organisationskommittén för den nya myndigheten för säkerhet och beredskap

Försvarsminister Sten Tolgfors

Anders Karlsson har frågat mig vilken kompetens jag verkat för ska ingå i organisationskommittén och hur jag tillser att alla berörda myndigheter representeras.

Regeringen har i proposition 2007/08:92 Stärkt krisberedskap – för säkerhets skull föreslagit att Krisberedskapsmyndigheten, Statens räddningsverk och Styrelsen för psykologiskt försvar ska läggas ned samt att från den 1 januari 2009 inrättas en ny myndighet med ansvar för frågor om samhällets krisberedskap och säkerhet. Regeringen har vidare beslutat att tillsätta en kommitté (dir. 2008:27) för att förbereda och genomföra bildandet av den nya myndigheten – Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Kommittén består av utredaren Helena Lindberg som även ska bli generaldirektör för den nya myndigheten. Hon har som stöd ett kansli på fyra personer. Kommitténs uppdrag gäller med förbehåll för riksdagens kommande beslut med anledning av regeringens förslag i proposition 2007/08:92.

Ett vanligt sätt att arbeta i en organisationskommitté är att kommittén sätter samman ett antal grupper där de berörda myndigheterna är representerade. Enligt kommittédirektivet ska utredaren i sitt arbete samråda med Krisberedskapsmyndigheten, Statens räddningsverk och Styrelsen för psykologiskt försvar. Utredaren ska vidare, enligt direktivet, samråda med den avvecklingskommitté för Krisberedskapsmyndigheten, Statens räddningsverk och Styrelsen för psykologiskt försvar som regeringen avser att tillsätta. Utredaren ska därutöver samråda med Ekonomistyrningsverket och Arbetsgivarverket, myndigheter med särskilt ansvar för krisberedskapen enligt bilagan till förordningen (2006:942) om krisberedskap och höjd beredskap och andra myndigheter och organisationer i den utsträckning som är nödvändig. Genom detta klara uppdrag till kommittén att samråda ges alla berörda myndigheter tillfälle att lämna synpunkter. Detta upplägg skiljer sig inte från andra organisations- och strukturförändringar i statsförvaltningen.

Utredaren har i direktivet också getts ett specifikt uppdrag att särskilt beakta behovet av att hålla personalen vid de berörda myndigheterna informerad om kommitténs arbete.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.