Kompetens inom vintertestområdet

Skriftlig fråga 2007/08:1149 av Stenberg, Maria (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-04-25
Inlämnad
2008-04-25
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2008-05-07
Svar anmält
2008-05-07

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 25 april

Fråga

2007/08:1149 Kompetens inom vintertestområdet

av Maria Stenberg (s)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Alla är överens om att kompetens i framtiden ska vara den avgörande faktorn för vår konkurrenskraft. Nu när man diskuterar nedläggning av militär verksamhet i Arvidsjaur drabbar det inte bara försvaret, utan just vår kompetens på området vintertest.

Förbandets verksamhet har varit ett ben och den civila verksamheten med biltest ett annat inom testområdet. Det gemensamma kunnandet inom området snö och kyla och dess påverkan på maskiner, materiel och så vidare har gett företagen i Norrbotten en rejäl fördel, vilken vi nu riskerar att tappa.

För att behålla den nuvarande verksamheten och utveckla den vidare i syfte att i framtiden kunna bygga upp ett testcentrum i Arvidsjaur krävs också militär närvaro.

Jag vill fråga näringsministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att vi ska kunna behålla och utveckla kompetensen inom vintertestområdet.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:1149 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 7 maj

Svar på frågorna

2007/08:1145 Ett civilt test- och övningscenter

2007/08:1149 Kompetens inom vintertestområdet

Näringsminister Maud Olofsson

Eva Sonidsson har frågat mig när, enligt mina avsikter, frågan om ett civilt test- och övningscenter i Arvidsjaur är färdigberedd inom Regeringskansliet. Maria Stenberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att behålla och utveckla kompetensen inom vintertestområdet. Frågorna är nära sammankopplade och jag besvarar dessa därför tillsammans.

I propositionen Vårt framtida försvar (prop. 2004/05:05, bet. 2004/05:FöU5, rskr. 2004/05:143) aviserade den tidigare regeringen en rad åtgärder för de regioner som berördes mest av förändringarna inom Försvarsmaktens grundorganisation. En av åtgärderna var betydande lokaliseringar av statliga verksamheter till dessa regioner. Länsstyrelsen i Norrbottens län fick också i detta sammanhang 17 miljoner kronor för utvecklingsarbete i Arvidsjaur. 

I riksdagsbeslutet framhölls bland annat att ett centrum för test- och övningsverksamhet i subarktisk miljö (CTÖ) ska utvecklas i Arvidsjaur. Detta för att säkra en civil utveckling och militär närvaro i Arvidsjaur de kommande åren. Den tidigare regeringen gav därför en särskild utredare i uppdrag att föreslå lämpliga åtgärder för att utveckla ett sådant centrum. Uppdraget har redovisats och betänkandet, Testa och öva i norra Sverige (SOU 2006:62), har remissbehandlats.

Regeringen arbetar för tillväxt och framtidstro i hela landet. Regeringens tydliga uppgifter är att skapa förutsättningar för tillväxt genom insatser för bland annat bra och modern infrastruktur, forskning och utveckling, bättre villkor för företagen samt god service i hela landet.

Uppgifterna gäller för såväl storstadsområden, små och medelstora städer som för gles- och landsbygd. En utgångspunkt i arbetet är att varje region ska ges ansvar och inflytande som innebär möjligheter att växa utifrån sina egna förutsättningar. Medborgare och företag kan därmed få bättre förutsättningar att påverka utvecklingen i sin region. Regionala företrädare ska ha ansvar och inflytande över statliga tillväxtresurser.

I december 2006 beslutade regeringen om en nationell strategi för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning för åren 2007–2013. I strategin identifierar regeringen bland annat innovativa miljöer och entreprenörskap som prioriterade områden. Även de unika förhållanden som präglar de glest befolkade områdena i norra Sverige lyfts fram i detta sammanhang. Denna inriktning innebär bland annat att företag i större utsträckning än tidigare kan använda sig av strukturfondsprogrammens stora möjligheter.

De regionala strukturfondsprogrammen, som till hälften finansieras med EU-medel och har minst lika mycket nationell medfinansiering, har också en extra tilldelning i de fyra nordligaste länen. Genom det så kallade länsanslaget fördelas också stora regionala tillväxtresurser till Norrbottens län.

Regeringen har således givit myndigheterna i norra Sverige särskilt goda möjligheter att delta i finansieringen av projekt likt CTÖ. Ett genomförande av detta enligt utredarens förslag förutsätter dock att även regeringen tar ställning. Det gäller bland annat organisationsform, preciseringar avseende finansieringen, verksamhetens inriktning och omfattning och Försvarsmaktens medverkan. Det uppdrag som Försvarsmakten och Försvarets materielverk har beträffande internationell militär test-, utbildnings- och övningsverksamhet (ITÖ) har kopplingar till CTÖ och detta uppdrag har ännu inte redovisats. Frågan bereds fortfarande inom Regeringskansliet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.