Kommission för att granska fallet da Costa

Skriftlig fråga 2024/25:661 av Rasmus Ling (MP)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2025-01-08
Överlämnad
2025-01-08
Anmäld
2025-01-14
Svarsdatum
2025-01-15
Besvarad
2025-01-15
Sista svarsdatum
2025-01-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

För snart 41 år sedan hittades styckade kroppsdelar från den 27-åriga kvinnan Catrin da Costa. Da Costa förmodades förstås ha blivit mördad, även om dödsorsaken aldrig har kunnat fastställas. Genom åren har da Costa-fallet fått mycket stor uppmärksamhet.

Två män, i medierna kallade obducenten och läkaren, har suttit häktade för mordet på da Costa. Även om de båda frikändes för mord har de av media och samhället dömts å det hårdaste. I domskälen vid frikännandet skrev domstolen att de båda männen hade styckat kroppen, vilket är något de inte hade möjlighet att överklaga. Detta fick bland annat till konsekvens att de aldrig kunnat arbeta inom sina professioner igen. 

SVT har i en uppmärksammad dokumentärserie visat på den rättsskandal da Costa-fallet är och har varit, dels utifrån att ett förmodat mord aldrig har klarats upp, dels för att två oskyldiga män fått sina liv förstörda.

Det är dessvärre inte första gången rättsskandaler skett i Sverige. Quickfallet är ett annat. Det är ytterst väsentligt att i möjligaste mån ge de som blivit orättvist behandlade eller dömda upprättelse och att nagelfara vilka fel som har begåtts, för att kunna lära inför framtiden. 

Mot bakgrund av detta vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:

 

Avser ministern och regeringen att tillsätta en oberoende kommission för att granska da Costa-fallet?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:661 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Svar på fråga 2024/25:661 Kommission för att granska fallet da Costa

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Svar på fråga 2024/25:661 av Rasmus Ling (MP)
Kommission för att granska fallet da Costa

Rasmus Ling har frågat mig om jag och regeringen avser att tillsätta en oberoende kommission för att granska da Costa-fallet.

Jag har som många andra följt det här fallet de senaste decennierna.

Fallet har varit föremål för flera rättsliga prövningar i olika delar av rättsväsendet och har genom åren fått mycket stor uppmärksamhet.

Det har i samband med sändningen av den tv-dokumentär Rasmus Ling nämner framkommit att de båda utpekade personerna har anlitat ombud och för närvarande överväger olika juridiska handlingsvägar.

Jag följer frågan men vill mot denna bakgrund inte uttala mig i detta skede.

 

Stockholm den 15 januari 2025

 

 

 

Gunnar Strömmer

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.