Klimatvarning på flygbiljetter
Skriftlig fråga 2007/08:253 av Svensson Smith, Karin (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-11-13
- Inlämnad
- 2007-11-13
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2007-11-21
- Svar anmält
- 2007-11-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 november
Fråga
2007/08:253 Klimatvarning på flygbiljetter
av Karin Svensson Smith (mp)
till miljöminister Andreas Carlgren (c)
Flygtrafiken står för en betydande del av utsläppen av växthusgaser. Per trafikkilometer är utsläppen högre än för något annat transportslag. Samtidigt är medvetenheten hos befolkningen i stort om flygets klimatpåverkan och framför allt om flygets stora andel i människans totala klimatpåverkan alltför liten. De senaste årens utveckling med en ökad andel lågprisflyg har dessutom inneburit att flyget ökar i omfattning.
Man kan jämföra med läget gällande rökningens hälsoeffekter då varningstexter infördes på cigarettpaket. Resonemanget då var att individens konsumtionsval spelar en stor roll för utvecklingen, och för att detta val verkligen ska överstämma med individens önskningar behövs information. Ett liknande resonemang kan föras om flygets stora klimatpåverkan.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga följande:
Är miljöministern villig att verka för att införa varningstexter om klimatpåverkan på biljetter, bokningstexter och annat liknande informationsmaterial för flygresor?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:253 besvarad av Miljöminister Andreas Carlgren
Svar på fråga
2007/08:253 Klimatvarning på flygbiljetter
Miljöminister Andreas Carlgren
Karin Svensson Smith har frågat om jag är villig att verka för att införa varningstexter om klimatpåverkan på biljetter, bokningstexter och annat liknande informationsmaterial för flygresor.
Först vill jag understryka att regeringen anser att de pågående klimatförändringarna är en av vår tids största utmaningar och därmed den högst prioriterade miljöfrågan. Transportsektorn, däribland flyget, är en av de sektorer som orsakar mest koldioxidutsläpp.
Klimatfrågan kräver alla människors delaktighet och engagemang. Hur vi väljer att transportera oss har stor betydelse för klimatet.
I Sverige har vi goda erfarenheter av utveckling och användning av olika slags miljömärkningar. Nu är det flera som analyserar möjligheten att utveckla en klimatmärkning inom exempelvis livsmedelssektorn. Klimatmärkning är ett viktigt styrmedel för att minska klimatutsläppen inom olika sektorer. Regeringen tror dock inte på en obligatorisk klimatmärkning eller att staten ska lagstifta kring en märkning. Det bör också beaktas att negativ märkning eller varningsmärkning har avvisats från olika parter som ett medel att ändra beteenden i en mer miljövänlig riktning. Positiv märkning ger ökade incitament. Vi tror på den enskilda individen och på kraften från befintliga märkningsorganisationer. Människors, organisationers och företags vilja och förmåga att ta ansvar i miljöfrågor måste tas till vara.
Många företag, däribland inom flygbranschen, arbetar seriöst med miljöfrågor och lämnar information som kommunicerar hur företaget påverkar miljön och hur man arbetar för att minska den. Flera flygbolag har på sina hemsidor infört "räkneprogram" för att kunna beräkna utsläppen från sin flygresa. Dessutom erbjuds ofta möjlighet av att kompensera utsläppen genom köp av någon form av utsläppsrätt eller kredit. Jag förutsätter att flygbranschen fortsätter att utveckla ett både för kunderna och miljön attraktivt utbud samt lättillgänglig information enligt sina kunders önskemål om hur deras verksamhet påverkar klimatet och hur de arbetar för att minska sin påverkan.
Flygsektorns klimatpåverkan måste också lösas genom internationellt samarbete. Just nu pågår förhandlingar inom EU om att inkludera flyget i EU:s system för handel med utsläppsrätter (EU ETS). Samtliga medlemsstater och Europaparlamentet stöder principen om utsläppshandel för flyget även om formerna för systemet ännu inte är klara. Systemet innebär att flyget kommer att ingå i samma handelssystem som övriga sektorer och att utsläppsminskningar sker där de är billigast. Även flygningar till och från EU kommer att omfattas av systemet. Kostnadseffektiva styrmedel på klimatområdet medger större totala utsläppsminskningar.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

