Kinesiska provokationer mot Taiwan

Skriftlig fråga 2020/21:3255 av Björn Söder (SD)

Frågan är inlämnad

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad:
2021-06-16
Överlämnad:
2021-06-16
Anmäld:
2021-06-17
Sista svarsdatum:
2021-06-23
Inte besvarad:
2021-06-30
PDF

till Utrikesminister Ann Linde (S)

 

På tisdagen utförde Kina ytterligare kränkningar av Taiwans luftrum när 28 kinesiska flygplan, inklusive stridsflygplan och bombplan kapabla att bära kärnvapen, flög in i Taiwans luftförsvarsidentifieringszon. Det är den hittills största rapporterade kränkningen.

De kinesiska flygplanen flög i ett område nära Pratasöarna men även runt den södra delen av Taiwan, nära öns södra spets.

USA har uttalat att man som svar på det växande hotet från Kina kommer att fortsätta att fördjupa sitt inofficiella säkerhetsförhållande för att se till att Taiwan har tillräckliga möjligheter att försvara sig.

Med anledning av detta vill jag fråga utrikesminister Ann Linde:

 

Vilka åtgärder kommer ministern att vidta från svenskt håll med anledning av Kinas provokationer, och avser ministern att göra något uttalande och fördöma Kinas fortsatta provokationer mot Taiwan?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3255 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)


Meddelande om uteblivet svar på fråga 2020/21:3255
av Björn Söder (SD) Kinesiska provokationer mot Taiwan

Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden, kan det dock bli aktuellt att besvara. Bedömningen är att denna skriftliga fråga inte är sådan att den bör besvaras av en övergångsregering. Frågan kommer därför inte att besvaras.

Stockholm den 30 juni 2021

Enligt uppdrag

Ingrid Johansson

T.f. Expeditionschef

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter