Kina och Taiwan
Skriftlig fråga 2001/02:1437 av Tolgfors, Sten (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-07-24
- Besvarad
- 2002-08-13
- Anmäld
- 2002-09-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 24 juli
Fråga 2001/02:1437
av Sten Tolgfors (m) till utrikesminister Anna Lindh om Kina och TaiwanFolkrepubliken Kina har enligt det amerikanska försvarshögkvarteret Pentagon tagit fram "realistiska planer" för hur ett angrepp på Taiwan skulle kunna genomföras med kort varsel.
Enligt Pentagons rapport planerar Kina för "hur de med våld ska tvinga Taiwan att ge sig". "Utan varning, kan Peking besluta sig för att sätta in en begränsad styrka i luften och till sjöss för att tvinga fram en kapitulation". Särskild anledning till oro ger Kinas uppbyggnad av kortdistansmissiler vid Taiwansundet, liksom ambitionen att utöka landets strategiska nukleära förmåga.
Jag har upprepade gånger begärt att regeringen ska reagera mot Kinas rustningar både på kärnvapen- och missilområdet med större tydlighet. En orsak till att detta är så viktigt är säkerheten för Kinas demokratiska grannar. Sverige måste också återkommande markera för Kina att våld, eller hot om våld, varken är en framkomlig eller av omvärlden accepterad väg för återförening med Taiwan.
Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till utrikesministern:
Vilka åtgärder avser utrikesministern att vidta för att markera för Kina att våld, eller hot om våld, varken är en framkomlig eller av omvärlden accepterad väg för återförening med Taiwan?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:1437 besvarad av utrikesminister Anna Lindh
den 13 augusti
Svar på fråga 2001/02:1437 om Kina och Taiwan
Utrikesminister Anna Lindh
Sten Tolgfors har ställt en fråga till mig om vad Sverige gör för att markera för Kina att våld eller hot om våld inte är ett acceptabelt medel för att åstadkomma återförening med Taiwan. Frågan ställs mot bakgrund av en rapport från amerikanska försvarshögkvarteret Pentagon som nyligen publicerades. I rapporten beskrivs de strategiska handlingsalternativ som Kina uppges ha utarbetat för en invasion av Taiwan, i syfte att tvinga fram en återförening.
Regeringen tar bestämt avstånd från militära hot som påtryckningsmedel i konflikter. I linje med detta har jag vid upprepade tillfällen framhållit att frågan om Taiwans framtida status måste lösas på fredlig väg och på ett sätt som tar hänsyn till att Taiwan blivit en demokrati. Kina och Taiwan blev nyligen medlemmar i WTO, vilket Sverige och EU under en längre tid verkat för. Vi ser detta som ett viktigt steg i utvecklingen av relationerna mellan Folkrepubliken Kina och Taiwan och något som främjar utsikterna för en fredlig lösning av Taiwanfrågan.
Vad gäller Kinas innehav av kärnvapen och missiler avser regeringen fortsätta att kräva att Kina ska genomföra gjorda nedrustningsåtaganden, ratificera provstoppsavtalet och stödja förhandlingar vid nedrustningskonferensen om ett förbud mot produktion av klyvbart material. Ett ytterligare krav som regeringen ställt på Kina är att landet ska uppfylla sina åtaganden om ökad transparens beträffande innehavet av kärnvapen och kärnvapenmaterial.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

