Kilometerbaserad vägtrafikskatt

Skriftlig fråga 2006/07:695 av Hjälmered, Lars (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-02-21
Inlämnad
2007-02-21
Besvarad
2007-02-28
Svar anmält
2007-02-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 februari

Fråga

2006/07:695 Kilometerbaserad vägtrafikskatt

av Lars Hjälmered (m)

till statsrådet Åsa Torstensson (c)

Sverige saknar som bekant fortfarande motorväg mellan viktiga städer. Bland annat finns det på långa sträckor ingen motorväg mellan Stockholm och Göteborg.

I Tyskland, tillsammans med en rad andra europeiska länder, finns i dag en kilometerskatt för tung lastbilstrafik som omfattar såväl inhemska som utländska lastbilar med en vikt över tolv ton. Tyska staten inkasserade ca 30 miljarder omräknat i svenska kronor från denna skatt förra året och det är, om det införs, ett effektivt sätt att låta utländska användare av vägnätet, tillsammans med de svenska, vara med och betala för dess utbyggnad och underhåll. Naturligtvis kan även annan infrastruktur gynnas.

Har statsrådet för avsikt att utreda kilometerbaserad vägtrafikskatt som ett alternativt finansieringssätt av infrastruktur?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:695 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 28 februari

Svar på fråga

2006/07:695 Kilometerbaserad vägtrafikskatt

Finansminister Anders Borg

Lars Hjälmered har frågat infrastrukturministern om hon har för avsikt att utreda kilometerbaserad vägtrafikskatt som ett alternativt finansieringssätt av infrastruktur.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Statens institut för kommunikationsanalys och Institutet för tillväxtpolitiska studier har fått i uppdrag att analysera vilken inverkan införandet av en kilometerskatt för tunga fordon skulle ha på näringar och vilka konsekvenser det skulle få för regioner. Uppdraget ska redovisas till regeringen senast den 15 mars 2007. Den lämnade rapporten kommer därefter att beredas inom Regeringskansliet. Mot bakgrund av den pågående utredningen avser jag inte att ta ställning till frågan om kilometerbaserad vägtrafikskatt för närvarande.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.