katastroferna i Nicaragua
Skriftlig fråga 1998/99:40 av vice talman Eva Zetterberg, andre (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-11-03
- Anmäld
- 1998-11-09
- Besvarad
- 1998-11-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 november
För några dagar sedan kunde vi på TV se hur hela byar raserades under orkanen Mitchs framfart i Nicaragua. Man beräknar att 7 000 människor begravts och dött under väldiga jordmassor. Tusentals människor är fattiga och hemlösa. Nu har också vulkanen Casitas haft ett kraftigt utbrott. Detta utbrott har ödelagt flera byar kring Paso Altega i Leonområdet. Den nicaraguanska regeringen har förklarat detta område som katastrofområde. I spåren av orkanen och vulkanutbrottet hotar kolera och andra epidemiska sjukdomar en stor fattig befolkning. Det råder stor brist på mat och friskt vatten. Sverige torde ha resurser för att ge katastrofbistånd till de drabbade områdena i Nicaragua.
Jag vill ställa följande fråga till utrikesministern:
Vad avser regeringen att göra för att avhjälpa katastroferna i Nicaragua?
Svar på skriftlig fråga 1998/99:40 besvarad av Statsrådet Pierre Schori
- Statsrådet Pierre Schori
den 10 november
Eva Zetterberg har frågat utrikesministern vad regeringen avser att göra för att avhjälpa katastroferna i Nicaragua som orsakats av orkanen, och senare stormen, Mitch. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som skall svara på frågan.
Mitch drabbade inte bara Nicaragua. I första hand också Honduras men även El Salvador, Guatemala, Costa Rica och Belize lider nu av den ödeläggelse som Mitch orsakade i Centralamerika. Minst 10 000 liv, antagligen fler - exakt hur många vet vi inte ännu - släcktes av ovädret. Ännu fler människor saknas ännu. Närmare tre miljoner människor förlorade sina hem. På några dagar, ibland några timmar, har frukterna av årtionden av ansträngningar och hårt arbete svepts bort. Mitchs verkningar är av en omfattning som är svår att förstå. Men det är ändå en självklarhet att omvärlden och Sverige måste bistå länder i regionen, inklusive Nicaragua, i denna fruktansvärda tragedi.
Sverige har goda förutsättningar att bistå katastrofens offer, tack vare vårt mångåriga engagemang i Centralamerika och de goda kontakter vi har byggt upp på lokal nivå i regionen via de enskilda organisationerna.
Sverige har hittills fattat beslut om totalt 22 miljoner kronor för akuta nödhjälpsinsatser. Av detta belopp avser bl.a. 8 miljoner kronor Internationella Rödakorsfederationens hjälpappell och 4 miljoner kronor till Världshälsoorganisationens regionala gren Pan American Health Organization (PAHO). Röda Korsets och PAHO:s insatser avser hela regionen men Nicaragua som, tillsammans med Honduras, drabbats svårast kommer självfallet att vara mottagare av en stor del av detta bistånd. Vidare har svenska enskilda organisationer som sedan en längre tid verkar i regionen och har lokal personal på plats, som Diakonia, fått ett bidrag på 1,2 miljoner kronor. Pingstmissionens u-landshjälp har biståtts med 1 miljon kronor. Flera ansökningar från enskilda organisationer är under beredning. Jag räknar därför med att Sverige kommer att bidra med ytterligare akuta nödhjälpsinsatser.
Förhoppningsvis kan vi på detta sätt bidra till att den värsta nöden snabbt lindras. Men samtidigt måste vi komma ihåg att de enorma vattenmassorna förstörde vägar, broar och annan infrastruktur. Förutsättningarna för att hjälpa är därmed ovanligt svåra. Det gör det än viktigare att återuppbyggnadsarbetet inleds så snart som möjligt.
Men vi kan inte slå oss till ro när de mest akuta biståndsbehoven är tillgodosedda. Sverige och övriga biståndsgivare måste också på längre sikt stödja regionen i den mödosamma återuppbyggnad som väntar. När fred och demokrati efter år av interna konflikter äntligen nått Centralamerika, måste vi tillsammans med folken i regionen arbeta för att en av århundradets värsta orkaner inte skall omintetgöra dessa framsteg. För mig är det en självklarhet att Sverige kommer att delta aktivt i återuppbyggnadsarbetet. Ett konkret bevis på vårt engagemang är också det internationella givarmöte som Sverige kommer att stå som värd för nästa vår i syfte att samordna insatserna för återuppbyggnadsarbetet i Centralamerika.
den 6 november
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

