Kärnvapen på svensk mark

Skriftlig fråga 2008/09:982 av Rådberg, Peter (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2009-05-27
Anmäld
2009-06-01
Besvarad
2009-06-03
Svar anmält
2009-06-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 maj

Fråga

2008/09:982 Kärnvapen på svensk mark

av Peter Rådberg (mp)

till försvarsminister Sten Tolgfors (m)

Den 8 juni 2009 startar Natoövningen Loyal Arrow. Det blir första gången som en svensk regering upplåter åt Nato att planera och genomföra en renodlad Natoövning på svenskt territorium.

Regeringen anser att övningen är ett rutinärende vilket har medfört att regeringen inte informerade riksdagen om övningen. Det är obegripligt att regeringen har kommit fram till den slutsatsen då det inte finns någonting som är rutin med denna övning där ett femtiotal stridsflyg och omkring 2 000 soldater från tolv deltagande länder, varav tio Natoländer, kommer att öva på svensk mark. Dessutom skickar Storbritannien sitt hangarfartyg, HMS Illustrious, till Bottenviken – vilket för övrigt är första gången någonsin som ett så stort militärfartyg passerar norr om Ålands hav. Risken är dessutom stor att hangarfartyget är kärnvapenbestyckat.

Regeringens beslut att godkänna övningen är ett tydligt trendbrott och handlar om någonting helt nytt i svensk säkerhetspolitik. Övningen gör att Sverige knyts allt intimare samman med Nato och att vår militära alliansfrihet hotas. Sverige har tidigare utgått ifrån att de fartyg från kärnvapenstater som gästar vårt land inte har med sig kärnvapen vid ett besök. Enligt svensk lag är det förbjudet att föra in kärnvapen på svenskt territorium. Enligt tidningsuppgifter kommer övningsledningen att begära tillstånd för hangarfartyget att få tillträde till svenskt territorium.

Kommer försvarsministern att verka för att svensk lag följs och kräva garantier från Storbritannien att HMS Illustrious inte medför kärnvapen om fartyget begär tillträde till svenskt territorium?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:982 besvarad av Försvarsminister Sten Tolgfors

den 3 juni

Svar på fråga

2008/09:982 Kärnvapen på svensk mark

Försvarsminister Sten Tolgfors

Peter Rådberg har frågat mig om jag kommer att verka för att svensk lag följs och om jag kommer att kräva garantier från Storbritannien att HMS Illustrious inte medför kärnvapen under deltagandet i övning Loyal Arrow.

Övningen är i linje med Sveriges säkerhetspolitik. Samarbete med andra länder är en förutsättning för att stärka vår förmåga. Vi har genom vårt medlemskap i Partnerskap för fred fått möjligheten att delta i flera större Natoövningar över åren samt stå för värd för dessa, till exempel Noble Mariner. En internationalisering är naturlig och vi samarbetar sedan flera år med flertalet länder i olika insatser. Om man professionellt ska kunna lösa en uppgift med andra försvarsmakter krävs att man övar, och övar svåra saker.

Riksdagen har i mitt svar den 22 augusti 2008 med anledning av Fredrik Lundhs fråga om internationell flygvapenövning i Norrbotten blivit informerad om att Sverige skulle stå värd för Loyal Arrow. I denna fråga underströk Lundh att vi har unika övningsområden att vara stolta över. Det är glädjande att vi har goda övningsmöjligheter i Sverige, något som ger oss bra förutsättningar att hålla en hög kvalitet på övningsverksamheten och som stärker vår försvarsförmåga.

Regeringen medgav den 23 april 2009, inom ramen för Loyal Arrow, tillträde till svenskt territorium för de brittiska örlogsfartygen, enligt Försvarsmaktens närmare bestämmande. Det är inte första gången som Sverige får besök av ett utländskt hangarfartyg. Senaste gången var i maj 2007. Örlogsbesök är en naturlig del i internationaliseringen och utbytet mellan länder.

Det är inte förenligt med bestämmelserna i lagen (1984:3) om kärnteknisk verksamhet att utan tillstånd föra in atomdrivna eller kärnvapenbestyckade fartyg på svenskt territorium.

Regeringen förutsätter att svenska myndigheter, och gästande stater, följer svensk lag.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.