karantän för hundar
Skriftlig fråga 2004/05:1981 av Bråkenhielm, Catharina (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-07-01
- Besvarad
- 2005-07-15
- Besvarad
- 2005-07-20
- Anmäld
- 2005-09-13
- Svar anmält
- 2005-09-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 1 juli
Fråga 2005/06:1981
av Catharina Bråkenhielm (s) till statsrådet Lena Sommestad om karantän för hundarAlltfler hundar tas in till Sverige från utlandet, främst från Baltikum och andra öststater. Enligt Svenska Veterinärförbundets informationschef Johan Beck-Friis och Svenska Kennelklubben har nu Jordbruksverket en nyordning som innebär att krav på karantän ersätts av hemisolering! Detta innebär att valpköparen ges hela ansvaret för att undersöka eventuella tecken på rabies och för att tillse att djuret är avmaskat mot dvärgbandmask. Hunden ska uträtta sina behov i den privata bostaden inomhus så att man kan destruera avföringen och valpköparen ska också ansvara för att de hålls isolerade från andra hundar. Detta är en nyordning som upprör och som kan ge ödesdigra konsekvenser. Gör vi inget nu handlar det inte längre om vi får in rabies i Sverige, utan när!
Vad avser statsrådet att vidta för åtgärder för att inte nyordningen ska leda till att vi får in smittsamma sjukdomar i Sverige?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1981 besvarad av Ann-Christin Nykvist
Svar på fråga 2004/05:1981 om karantän för hundar
Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist
Catharina Bråkenhielm har frågat miljöministern vad hon avser att vidta för åtgärder för att Jordbruksverkets nyordning vid hantering av insmugglade hundar inte ska leda till att vi får in smittsamma sjukdomar i Sverige. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska besvara frågan.
Det behövs åtgärder på många plan för att komma till rätta med problemet att människor smugglar in hundar till Sverige utan avmaskning eller rabiesvaccination. Dels behövs åtgärder från Tullverkets sida för att utreda och beivra misstänkta smugglingsbrott, dels behövs informationsinsatser från Jordbruksverket och berörda organisationer för att uppmärksamma allmänheten på riskerna och minska "marknaden" för insmugglade djur. Jordbruksverket och Tullverket har utökat sitt samarbete för att effektivisera åtgärderna framför allt mot den organiserade smugglingen. Vidare har Jordbruksverket nyligen inrättat en arbetsgrupp med representanter från djurägarorganisationer, myndigheter, veterinärförbund med flera för att samarbeta i frågor rörande införsel av sällskapsdjur.
Jordbruksverkets roll när misstänkt insmugglade hundar påträffas inne i landet är att besluta om lämpliga åtgärder för att minska smittspridningsrisken. Enligt Jordbruksverkets nuvarande praxis undersöks, identitetsmärks, avmaskas och rabiesvaccineras misstänkt insmugglade hundar för att sedan isoleras i hemmet. Enligt Jordbruksverkets bedömning gynnas smittläget både på kort och lång sikt av denna praxis. Om verket i stället skulle föreskriva om avlivning eller karantän finns en risk att fallen skulle hemlighållas och att djuren inte skulle bli föremål för behandling.
Systemet med hemisolering tillämpas endast när det gäller djur från EU-länder och andra lågriskländer. Rabiessituationen har förbättrats avsevärt i EU under de senaste tio åren. Trots mycket öppna gränser mellan flertalet EU-länder sedan lång tid tillbaka har man inte sett någon spridning av rabies med sällskapsdjur. För hundar från högriskländer och för hundar med okänd bakgrund är Jordbruksverkets praxis fortfarande att djuren avlivas eller sätts i karantän.
Jag följer denna fråga mycket noga. Bedömningen i nuläget är att det inte finns anledning att vidta ytterligare åtgärder för att förhindra införsel av smittsamma sjukdomar till Sverige.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
