Kameraövervakning

Skriftlig fråga 2006/07:1248 av Johansson, Lars (s)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad:
2007-05-25
Anmäld:
2007-05-28
Besvarad:
2007-06-07
Svar anmält:
2007-06-07

den 25 maj

Fråga

2006/07:1248 Kameraövervakning

av Lars Johansson (s)

till justitieminister Beatrice Ask (m)

Kameraövervakning används i allt större utsträckning för att förhindra brott. I dag finns kameror i till exempel varuhus, tunnelbanestationer, på bussar och i taxi, allt för att samhället ska kunna skydda sina medborgare. Emellertid har det kommit till min kännedom att kameraövervakning av p-plats utanför arbetsplatser eller affärer avvisas av domstol, även i fall med en välmotiverad argumentation som handlar om att en ledande person i ett företag har blivit kidnappad och därför känner sig hotad. Dessutom har det skett inbrott nyligen i butiken i anslutning till kundparkeringen.

Kameraövervakning av p-plats kan i enskilda fall vara önskvärd ur ett preventivt perspektiv för att skapa en tryggare miljö för kunder och anställda, såväl i butik som på kontor.

Jag vill mot bakgrund av ovanstående fråga justitieministern om hon har för avsikt att förändra lagstiftningen så att kundparkering vid butik och kontor kan kameraövervakas.

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter