JAS i Afghanistan
Skriftlig fråga 2006/07:745 av Jonsson, Peter (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-03-01
- Inlämnad
- 2007-03-01
- Besvarad
- 2007-03-07
- Svar anmält
- 2007-03-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 1 mars
Fråga
2006/07:745 JAS i Afghanistan
av Peter Jonsson (s)
till försvarsminister Mikael Odenberg (m)
Försvarets ledning har via medierna lämnat önskemål om att inom ett–två år skicka stridsflyget JAS Gripen till Afghanistan eller Afrika. Bakgrunden skulle vara att få öva JAS Gripen. Utifrån detta önskemål lämnade statssekreteraren för Försvarsdepartementet, H. G. Wessberg, följande kommentar till Ekot den 23 februari: ”Jag utesluter inte att man kan komma att sätta in stridsflyg i operationer där det skulle kunna finnas ett behov av det, säger statssekreterare H. G. Wessberg.” Samtidigt säger överstelöjtnant Stefan Ring på Försvarshögskolan att det inte finns något som helst behov av att sätta in stridsflyg i norra Afghanistan där Sverige i dag har ledningsansvar. Dagen efter ger H. G. Wessberg i stället följande besked till DN: ”Att sätta in JAS Gripen i dag i Afghanistan är inte aktuellt.”
Med anledning av Försvarsdepartementets två olika ställningstaganden till Försvarsmaktens önskemål om att öva JAS Gripen på internationella uppdrag vill jag fråga försvarsministern hur han avser att agera.
Svar på skriftlig fråga 2006/07:745 besvarad av Försvarsminister Mikael Odenberg
Svar på fråga
2006/07:745 JAS i Afghanistan
Försvarsminister Mikael Odenberg
Peter Jonsson har frågat mig hur jag avser att agera med anledning av Försvarsdepartementets två olika ställningstaganden till Försvarsmaktens önskemål om att öva JAS Gripen på internationella uppdrag.
Försvarsdepartementet har inte gjort olika ställningstaganden, vilket framgår av Peter Jonssons egen bakgrundsbeskrivning. Jag vill vidare understryka vikten av att deltagande i internationella krishanteringsinsatser inte förväxlas med övningsverksamhet.
I sitt nyligen avlämnade budgetunderlag redovisar Försvarsmakten en möjlighet att under 2009 bidra med flygstridsförband, JAS 39 Gripen, till den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF). Detta underlag kommer på sedvanligt sätt att omhändertas i den fortsatta beredningen inom Regeringskansliet.
Regeringen anser att Försvarsmakten ska kunna delta med en bredd av olika förbandstyper i internationella krishanteringsinsatser. Samtidigt är det självfallet behoven i varje enskild insats som är styrande för vilka förbandstyper som Sverige bidrar med.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

