Jämställdhet med hjälp av sänkta arbetsgivaravgifter

Skriftlig fråga 2010/11:60 av Ericson, Gunvor G (MP)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2010-11-12
Inlämnad
2010-11-12
Besvarad
2010-11-17
Svar anmält
2010-11-17

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 12 november

Fråga

2010/11:60 Jämställdhet med hjälp av sänkta arbetsgivaravgifter

av Gunvor G Ericson (MP)

till statsminister Fredrik Reinfeldt (M)

För en tid sedan uttalade statsministern i SvD att han ställde sig positiv till idén om sänkta arbetsgivaravgifter till de företag som följer jämställdhetslagstiftningen.

Jämställdhet inom företag är viktigt inte bara för medarbetarna utan även för företaget självt då det påverkar lönsamheten.

Det kan dock tyckas märkligt att man ska få ersättning för att man gör det som står i lagen, men det kan vara ett ekonomiskt styrmedel som kan få fler att jobba aktivt med jämställdhet och få ett jämställdhetsarbete som går längre än vad lagen kräver.

Lagen har ju dessutom mjukats upp av den borgerliga regeringen då krav på till exempel jämställdhetsplaner numera bara gäller företag som har mer än 25 anställda.

Vi i miljöpartiet är för ekonomiska styrmedel och vi bjuder gärna på våra förslag.

Min fråga är:

Vilka avsikter har statsministern när det gäller hur sänkning av arbetsgivaravgifter eller andra ekonomiska styrmedel inom jämställdhetspolitiken ska kunna ske och vilka initiativ har statsministern hittills tagit?

Svar på skriftlig fråga 2010/11:60 besvarad av Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström

den 17 november

Svar på fråga

2010/11:60 Jämställdhet med hjälp av sänkta arbetsgivaravgifter

Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström

Gunvor G Ericson har frågat vilka avsikter statsministern har när det gäller hur sänkta arbetsgivaravgifter eller andra ekonomiska styrmedel inom jämställdhetspolitiken ska kunna ske och vilka initiativ statsministern hittills har tagit. Frågan har överlämnats till mig för besvarande.

Regeringen har under föregående mandatperiod genomfört en rad skarpa åtgärder för att öka jämställdheten på arbetsmarknaden. Bland åtgärderna kan nämnas exempelvis jobbskatteavdraget, skattereduktionen för hushållstjänster, jämställdhetsbonusen och skärpt lag mot diskriminering. Därutöver har regeringen redovisat en samlad och övergripande syn på hur jämställdhet på arbetsmarknaden och i näringslivet ska förbättras (skr. 2008/09:198).

Regeringens arbete med jämställdhetsfrågorna fortsätter. Jämställdhet är en grundpelare för demokrati och dessutom en faktor för tillväxt och ekonomisk utveckling.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.