Jämlika villkor för svenska idrottsklubbar och kulturinstitutioner i förhållande till andra EU-länder

Skriftlig fråga 2007/08:601 av Gustafsson, Holger (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-01-18
Inlämnad
2008-01-18
Besvarad
2008-01-23
Svar anmält
2008-01-23

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 januari

Fråga

2007/08:601 Jämlika villkor för svenska idrottsklubbar och kulturinstitutioner i förhållande till andra EU-länder

av Holger Gustafsson (kd)

till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m)

Inom idrottsrörelsen kan man, liksom inom kulturlivet, ha idrottsmän och artister som ”gästarbetare” från länder utanför EU som åtnjuter en reducerad inkomstbeskattning på erhållen lön. Skatten är 15 procent på lönen och ingen arbetsgivaravgift krävs. Denna förmån är i Sverige begränsad till en arbetsperiod på sex månader. Därefter måste de flytta från Sverige under en period på mer än sex månader innan en ny förmånsperiod kan påbörjas.

Inom andra EU-länder gäller regeln att idrottsmannen eller artisten kan vara verksam i landet under tre år med lägre beskattning. Den fria rörligheten inom EU skulle underlättas om vi i Sverige hade lika bestämmelser som övriga EU-länder. Dessutom skulle vi med ett ökat utbyte kunna utveckla såväl svensk idrott som kultur.

Vad avser statsrådet att göra för att jämställa svenska idrottsklubbar och andra kulturinstitutioner med dess motsvarigheter inom andra EU-länder?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:601 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 23 januari

Svar på fråga

2007/08:601 Jämlika villkor för svenska idrottsklubbar och kulturinstitutioner i förhållande till andra EU-länder

Finansminister Anders Borg

Holger Gustafsson har frågat kulturministern vad hon avser att göra för att jämställa svenska idrottsklubbar och andra kulturinstitutioner med sina motsvarigheter inom andra EU-länder.

Frågan synes ha ställts mot bakgrund av att till exempel den danska expertskatten är så utformad att den också träffar utländska idrottsmän som rekryteras till Danmark.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Den svenska expertskatten är begränsad till särskilda skattelättnader för utländska experter, specialister, nyckelpersoner och företagsledare som arbetar tillfälligt i Sverige. Motivet till skattelättnaden är att stärka Sveriges internationella konkurrenskraft med avseende såväl på rekrytering av kompetens som på företagens val av etableringsort. Den svenska expertskatten gäller således för vissa nyckelpersoner som rekryteras till företag. Denna gränsdragning bör alltjämt vara vägledande.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.