Jakt på varg
Skriftlig fråga 2007/08:1303 av Johansson, Ann-Kristine (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-06-04
- Inlämnad
- 2008-06-04
- Besvarad
- 2008-06-11
- Svar anmält
- 2008-06-11
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 4 juni
Fråga
2007/08:1303 Jakt på varg
av Ann-Kristine Johansson (s)
till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)
Den 2 juni var sista datumet för att lämna in synpunkter på Rovdjursutredningen till regeringen. Bland många andra har Länsstyrelsen i Värmland lämnat ett remissvar. I sitt remissvar skriver de att det i dag finns omkring 50 vargar i Värmland och totalt i Sverige 150–200 djur. Länsstyrelsen anser därmed att vargstammens utveckling ligger på gränsen för vad man kan hantera, och önskar därmed en omedelbar jakt på varg.
Rovdjursutredningen föreslår ett treårigt stopp för vargstammens utveckling, och att den ska begränsas till 20 föryngringar per år. Risken är stor att man kommer att ha passerat de nivåerna innan regeringen kommer med sitt förslag till beslut. För enligt planen kan en förändring av lagstiftningen tidigast träda kraft under 2009 och då kan vargstammen redan vara uppe i 25–30 föryngringar i Sverige. Därför behöver åtgärder vidtas redan nu så att inte vargstammen växer sig för stor för snabbt. Det är viktigt för att få acceptans hos landsbygdsbefolkningen och för att motverka den illegala jakten.
Jag håller med Länsstyrelsen i Värmland som vill att länet omgående blir ett försöksområde för tillåten jakt på varg, en verksamhet som bör pågå i minst fem år och sedan utvärderas.
Kommer ministern att vidta några åtgärder i syfte att låta Värmland bli ett försökslän för tillåten jakt på varg?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:1303 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Svar på fråga
2007/08:1303 Jakt på varg
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Ann-Kristine Johansson har frågat mig om jag kommer att vidta några åtgärder i syfte att låta Värmland bli ett försökslän för tillåten jakt på varg.
Remisstiden för betänkandet Rovdjuren och deras förvaltning (SOU 2007:89) gick ut den 2 juni 2008, det vill säga för drygt en vecka sedan. De remissyttranden som kommit in ska nu gås igenom innan ställning kan tas till vidare åtgärder. Det vore att föregripa den analys som måste göras på det här viktiga området om jag redan nu uttalade mig om enskilda förslag till insatser som kommit in i något eller några yttranden.
Däremot är jag positiv till att den regionala nivån får ett större ansvar än i dag för förvaltningen av de tillväxande rovdjursstammarna även om det återstår en del aspekter som måste utvecklas och anpassas för detta. Miljöministern har därför, som säkert redan är bekant, aviserat att ett uppdrag ska läggas till Naturvårdsverket att tillsammans med berörda aktörer föreslå hur en regional rovdjursförvaltning skulle kunna utformas. Regeringen tänker således arbeta för att åstadkomma en ändamålsenlig rovdjursförvaltning som i allt ökande omfattning kan möta och tillgodose de behov som finns från lokalbefolkning, jägare och tamdjursägare utan att för den skull ge avkall på det långsiktiga bevarandet av våra stora rovdjur.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

