israeliska arméns förbrytelser i Gaza

Skriftlig fråga 2004/05:125 av Hoffmann, Ulla (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-10-15
Inlämnad
2004-10-15
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2004-10-21
Svar anmält
2004-10-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 15 oktober

Fråga 2004/05:125

av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Laila Freivalds om israeliska arméns förbrytelser i Gaza

Förfärande händelser blir när de upprepas tillräckligt många gånger en del av vardagen och vi blir avtrubbade. Men ibland händer att enskilda händelser är så ohyggliga att de är näst intill omöjliga att redogöra för i skrift och än omöjligare att formulera frågor kring. Likafullt är man skyldig att göra det, särskilt när dessa enskilda händelserna är uttryck för ett allmäntillstånd. Samtidigt som den israeliska staten bygger en mur mot Västbanken och styckar upp den ifrån varandra skilda delar pågår det ett militärt angrepp mot Gaza som premiärminister Sharon förklarade att han ville lämna. Dessa förbrytelser har fått ringa uppmärksamhet i medierna men några undangömda notiser finns att läsa. För några dagar sedan sköts en 13-årig palestinsk flicka ihjäl i Khan Yunis i södra Gaza på långt avstånd från ett israeliskt vakttorn därför att "hon såg ut som en terrorist". Efter det att hon skjutits sköt en officer flera skott genom hennes huvud för att han skulle vara säker på att hon var död. Därefter besköt man hennes kropp med automatvapen. Hon hade burit skolväska. Senare sköts ännu en 11-årig flicka till döds sittande i sin skolbänk av en israelisk soldat. Soldaten sköt rakt in i ett klassrumsfönster. Dessa händelser vittnar om att det som sker i de palestinska områdena inte längre kan betecknas som terroristbekämpning. Det liknar alltmer förbrytelser som begås av lössläppt soldatesk.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Laila Freivalds:

Avser ministern att framföra någon protest mot de angrepp som den israeliska armén begår i Gaza?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:125 besvarad av Laila Freivalds

den 21 oktober

Svar på fråga 2004/05:125 om israeliska arméns förbrytelser i Gaza

Utrikesminister Laila Freivalds

Ulla Hoffmann har frågat mig om jag avser att framföra någon protest mot de angrepp som den israeliska armén begår i Gaza.

Låt mig inledningsvis påminna om att Sverige såväl enskilt som genom EU har uttryckt djup upprördhet över den senaste israeliska offensiven och krävt att Israel avbryter den. Israel har vid flera tillfällen på senare tid genomfört militära operationer i Gaza. I samband med beskjutningen av en FN-skola i Gaza den 7 september framhöll jag det oacceptabla i att civila drabbas. Övergrepp mot barn är särskilt allvarliga. Utrikesdepartementet har också i kontakt med israeliska regeringsföreträdare framfört dessa budskap.

Israel har nu sagt sig ha avslutat offensiven, men våldet är fortfarande ett dagligt inslag. Det är med stor sorg som jag konstaterar att över hundra palestinier, varav flera barn, har dödats. Hem har skövlats, vatten- och elförsörjning skurits av och livsviktiga humanitära hjälpsändningar har nekats tillträde.

Även den israeliska sidan har drabbats av nya våldsamheter. Terrorister i Gaza har med raketer angripit civila i Israel med döda och skadade, däribland barn, till följd. Det är dock inte acceptabelt att Israel, med hänvisning till rätten att skydda sin befolkning, agerar utanför folkrättens ramar.

Utöver det mänskliga lidandet innebär våldet också att israeler och palestinier får allt svårare att återvända till förhandlingsbordet. Ledarna på båda sidor måste därför ta sitt ansvar, upphöra med våldet och koncentrera sig på att försöka återuppta en dialog i syfte att nå en fredlig överenskommelse baserad på direkta förhandlingar.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.