Israel-Palestina-konflikten
Skriftlig fråga 2001/02:1142 av Saarinen, Ingegerd (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-05-03
- Besvarad
- 2002-05-13
- Anmäld
- 2002-05-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 maj
Fråga 2001/02:1142
av Ingegerd Saarinen (mp) till utrikesminister Anna Lindh om Israel@Palestina-konfliktenPå grund av de oroande händelser vi har bevittnat i Mellanöstern föreligger skäl att hysa misstanke om att Israel kan ha brutit mot de mänskliga rättigheterna på ett sätt som kan utgöra brottsliga gärningar. Har brott blivit begångna ska detta bli föremål för en rättslig prövning.
Allvarligt är att Israel synes ovilligt att acceptera en av FN ledd undersökningskommission. Israels ovilja att få till stånd en oberoende undersökning gagnar inte någon part i konflikten, allra minst Israel, samt medför än mer spekulation om vad som har hänt.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga utrikesministern hur hon och den svenska regeringen har för avsikt att agera för att få till stånd en oberoende undersökning av händelserna i Israel@Palestina.
Svar på skriftlig fråga 2001/02:1142 besvarad av utrikesminister Anna Lindh
den 13 maj
Svar på fråga 2001/02:1142 om Israel@Palestina-konflikten
Utrikesminister Anna Lindh
Ingegerd Saarinen har frågat om regeringen har för avsikt att agera för att få till stånd en oberoende undersökning av händelserna i Israel@Palestina.
Under de senaste veckornas israeliska intrång på de palestinska områdena har ett stort antal rapporter talat om mycket oroande kränkningar av den humanitära rätten och av de mänskliga rättigheterna. Uppmärksamheten har koncentrerats till händelserna i flyktinglägret i Jenin. Även från andra orter rapporteras dock om liknande fall. Ett enigt säkerhetsråd ställde sig i resolution 1405 bakom den av generalsekreteraren tillsatta undersökningsgruppen för att utreda händelserna i Jenin. Som bekant har den israeliska regeringen agerat så att generalsekreterarens undersökningsgrupp inte kunnat utreda händelserna. Därmed förstärks misstankarna om att den israeliska krigsmakten begått brott mot den humanitära rätten och de mänskliga rättigheterna i Jenin. Sverige finner detta djupt otillfredsställande och har påpekat detta offentligt. Israels regering har genom att flera gånger trotsa FN:s säkerhetsråd agerat tvärsemot Israels eget intresse. Det är såväl olyckligt som illavarslande.
Den brådskande specialsessionen med FN:s generalförsamling om Mellanöstern antog den 7 maj en resolution som bl.a. gav generalsekreteraren i uppdrag att färdigställa en rapport om händelserna i Jenin, baserad på tillgängliga källor. Sverige stödde att generalsekreteraren gavs detta uppdrag.
Sverige deltar med experthjälp i den uppröjning och undersökning av ruinerna som pågår i flyktinglägret i Jenin. Sverige beslutade redan i slutet av april att bistå UNRWA med tre sprängämnesexperter som utvalts av Räddningsverket och vars kostnader bestrids av Sida. Vi har också ställt ett transportteam till UNRWA:s förfogande. Även denna insats sker via Räddningsverket och finansieras av Sida.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

