investeringskapital

Skriftlig fråga 2002/03:609 av S Järrel, Henrik (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-03-04
Inlämnad
2003-03-04
Besvarad
2003-03-12
Svar anmält
2003-03-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 4 mars

Fråga 2002/03:609

av Henrik S Järrel (m) till finansminister Bosse Ringholm om investeringskapital

Antalet nystartade företag har sjunkit under det senaste halvåret och antalet konkurser har ökat. Intensiteten varierar med olika delar av landet men tendenserna är tydliga.

Utländskt investeringskapital satsas för närvarande mer i redan etablerade verksamheter genom uppköp och fusioner än i form av nystartade företag och nya jobb.

Det råder för närvarande konkurrenshämmande skillnader mellan utländskt och svenskt investeringskapital. Högre kapitalskatter, förmögenhetsskatten och dubbelbeskattningen av aktier är exempel på bromsklossar som snarare träffar svenska investerare och bolagsägare än utländska investerare.

Fria kapitalrörelser för investeringar mellan nationer är av godo. Men det är på sikt mindre bra om det riskvilliga inhemska kapitalet inte, främst på grund av exklusiva skattebestämmelser, får konkurrera på likvärdiga villkor med det utländska investeringskapitalet.

Vilka åtgärder avser finansministern att vidta för att rätta till dessa missförhållanden?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:609 besvarad av Bosse Ringholm

den 12 mars

Svar på fråga 2002/03:609 om investeringskapital

Finansminister Bosse Ringholm

Henrik S Järrel har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att rätta till missförhållandena i fråga om konkurrenshämmande skillnader mellan utländskt och svenskt investeringskapital. Som exempel härpå nämner Henrik S Järrel högre kapitalskatter, förmögenhetsskatten och dubbelbeskattningen av aktier.

Skattebasutredningen har haft i uppdrag att utreda internationaliseringens betydelse för svenska skattebaser och framtida skattestruktur. Utredningens betänkande Våra skatter? (SOU 2002:47) överlämnades i november förra året och remissbehandlas för närvarande. Remisstiden går ut den 1 juni i år. Vad gäller förmögenhetsbeskattningen har Egendomsskattekommittén i uppdrag att göra en översyn av förmögenhetsskattelagen.

Jag är inte beredd att ta ställning till några eventuella åtgärder beträffande de aktuella skatterna innan jag har haft möjlighet att utvärdera resultatet av de båda utredningarnas arbete.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.